Süresiz yasağa Çanakkale LGBTİ’den tepki

Geçtiğimiz günlerde Ankara Valiliği tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks dernekler tarafından kentte düzenlenmesi planlanan tüm etkinliklerin süresiz olarak yasaklandığı bildirilmesi tepkilere yol açtı. Birçok derneğin tepki gösterdiği konuya ilişkin Çanakkale LGBT İnsiyatifi kurucularından Umut Güven ile konuştuk.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, kentteki etkinliklerin yasaklanma gerekçelerinde ise şu ifadelerle yer aldı: “Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

ALMANYA’DAN TEPKİ
Valilik tarafında yasak getirilen bir diğer etkinlik 16-17 Kasım’da yapılması planlanan Alman LGBTİ Film Günleri’ydi. Konularla ilgili ise Ankara’da faliyet gösteren LGBTİ Derneği Pembe Hayat karara tepki göstererek tüm ayrımcılıklara karşı mücadeleye devam edecekleri açıklamasını yapmıştı. Bunun yanında bir tepki de Almanya’ın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth tarafından geldi. Roth da tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirmişti.
Çanakkale LGBT İnsiyatifi Kurucusu aktivist Umut Güven, yasakların ardından oluşan tedirginliklerinden bahsederek şu sözleri söyledi: “Yasaktan önce internette etkinliklerin iptaline yönelik bir karalama kampanyası başlatıldı. Valilik de bundan hareketle bazı gruplara yönelik açık ve yakın bir tehlike olduğunu öne sürerek yasaklamaları gerçekleştirdi. Tiyatro oyunları ayrımcılık karşıtı sempozyumlar ve benzer tüm etkinlikler böylece engellenmiş oldu. ”

TÜRKİYE HAK TEMELLİ GERİLEMEYİ YAŞIYOR
İlk kez bu kadar kapsamlı bir yasakla karşılaşıldığını belirten Güven; “Bu yasaklarla zaman zaman karşılaşıyorduk. Ancak buradaki asıl sorun yasağın süresiz olması. Bu derece ciddi bir yasakla ise ilk kez karşılaşıyoruz. Bir şeyin süresiz olarak yasaklanması bir gruba yapılan ayrımcılıktır.” diyerek ihlal edilen haklar üzerine şu sözleri söyledi: “Yasak örgütlenme özgürlüğü, yasal ifade özgürlüğü ve temsiliyet özgürlüğünü yok ediyor. Hak ihlali de en başta geliyor. Aynı zamanda toplumun konu hakkında bilgi edinme özgürlüğü de elinden alınmış oluyor. Bunların yanı sıra Türkiye’nin farklı platformlarla imzaladığı anlaşmalar var. Önce zaten bunların ihlali. Ankara’daki dernekler bunlarla ilgili hukuksal süreci başlattı. Tabii ki nasıl sonuçlanır bilmiyoruz. Bu ve benzeri yasaklarla ülkemizin hak temelli olarak ne kadar gerilediğini görebiliyoruz.”
Çanakkale’de böyle bir yasakla karşılaşma ihtimalinin diğer illere göre daha az olduğunu belirten Güven; “ Her şeyden önce bu kadar büyük ve süresiz bir yasakla karşı karşıya gelinmesi bizleri de etkiledi. Bunun beraberinde Bursa’daki etkinliklerin de iptal olduğunu duyduk. Tüm bunlar bizde ciddi bir tedirginlik uyandırdı. Başka şehirlerden de böyle haberler almamız yakındır. Çanakkale’nin durumu daha iyi gibi duruyor. Fakat Bursa’ya da baktığımızda LGBTİ’nin kazanımları küçümsenemeyecek cinsten. Bu kadar farkındalığın oluştuğu bir şehirde emniyetin düzenlediği baskın elbette akıl almaz bir olay.Tüm yasakların dayanağı OHAL’de olmamız. Ankara Valiliği etkinlik özgürlüğünü kısıtlamadan oluşabilecek sorunlar için güvenlik önlemi almak yerine yasak getirdi. Bir yandan LGBTİ topluluğunu koruma imajı çizilmeye çalışılsa tamamen ortadan kaldırmak bunun çözümü olmamalı.” ifadelerini kullandı.

“HAKLARIMIZI KAYBETMEYE NİYETİMİZ YOK”
Barışçıl politikalarından emin oldukları için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Güven konuşmasını şu cümlelerle sonlandırıyor: “Bizim film gösterimleri etkinliğimiz de başladı. Zaten ilkelerimizin başında kendimizi barışçıl olarak ifade etmek geliyor. Her türlü ayrımcılığa çanak tutan ideolojiye karşı duruyoruz. Eşitlikçi bir toplumdan yanayız. Etkinliklerimize de mücadelemize devam ederek bunu göstermeye çalışacağız. Her söylemimiz eşitlikçi ve barışçıl ve bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Toplumun ahlakını bozacak herhangi bir davranışımız yok. Toplumsal sağlığı negatif yönde etkilemektense tam tersine pozitif yönde etkilemeyi amaçlayan çalışmalar yaptığımızın farkındayız.
İnsan haklarında ve bizim anayasamızda haklarımızı savunmamızın yeri var. Bizler de elimizde olan haklarımızı kaybetmeyeceğiz.”
Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.