Hekim Başına 2713 Hasta Düşüyor

Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk töreni düzenledi. Diş Hekimi Endodonti Uzmanı Neşe Savran yaptığı konuşmada haftanın anlam ve önemini anlatırken diş hekimlerinin yoğunluğuna dikkat çekti.  Ayrıca fakültelerin mezun sayısına değinen Savran; hekim bir diş hekimine 2713 hastanın düştüğünü ifade etti.

Türk Diş Hekimleri Birliği, saat 10.00 itibariyle Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelinin önüne çelenk bıraktı. Sonrasında saygı duruşuyla devam eden törende Diş Hekimi Endodonti Uzmanı Neşe Savran konuşmasına; “’Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ ülkemizde 1996 yılına kadar 22 Kasımlarda ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak kutlandı. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile bugünkü şeklini aldı.” İfadeleriyle başladı.

“MESLEKTAŞLARIMIZ İŞ YOĞUNLUĞUNDA AŞIRI ARTIŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLMEKTEDİRLER”
Savran, “Diş hekimliği hizmeti, hedeflerine ulaşmalı.” diyerek şu sözleri sarf etti: “Türkiye’deki tüm diş hekimlerinin, kamu, üniversite ve serbest çalışanların tümünün katılımını sağlayarak, koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diş hekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır. Ancak günümüz Türkiye’sinde ağız diş sağlığı hizmetlerinin durumuna baktığımızda ise; bir yandan kamuda diş hekimi istihdamı artarken, diğer yandan yeni tesisler kurularak, devletin temel görevi olan koruyucu hekimlik yerine döner sermaye gelirlerini arttırmak üzere planlanmış tedavi edici uygulamaların öncelediği görülmektedir. Bunun baskısı ile kamudaki meslektaşlarımız iş yoğunluğunda aşırı artış yükü altında ezilmektedirler.”

Randevu yoğunluğuna dikkat çeken Savran; “Sabah saat 8.30’da telefon randevusu ile alınan ve öğlen saat 12.00’ye kadar bakılması gereken hasta sayısı 14’tür. Bu hastalara ilaveten öğleden sonra hekim arkadaşlarımızın devam eden işlerinin randevular ki bu da duruma göre 4-5 hasta arasında  ve telefon randevu sistemi ile alınan son hasta ile günde toplam 20 hasta olmaktadır. Bu hastaların muayene aralıklarının onar dakika olduğu ifade ediliyor. Bu kadar kısa sürede doğru teşhis ve tedavi protokolünün uygulanamayacağı aşikâr ve ne yazık ki bu yoğun çalışma sonucu elde edilen gelirin büyük bir kısmı da emeklilik özlük haklarına dahi yansımamaktadır.” dedi.

“AÇILAN FAKÜLTELERDE ÖĞRETİM ELEMANI YETERSİZ”
Savran, son olarak Diş Hekimliği kontenjanlarından bahsederek; “Türkiye’de özellikle 2000 yılından itibaren yeni diş hekimliği fakültelerinin açılması hızlanmıştır. Hiçbir plan ve program olmaksızın, fakültelerin teknik ve fiziki alt yapılan hazırlanmadan ve öğretim elemanları yetersiz olarak açılan fakültelerimiz önemli bir ülke gerçeği olarak karşımızda durmaktadır. Türkiye’de 2016 yılı itibari ile 29.417 diş hekimi mevcuttur. Bir diş hekimine 2.713 hasta düşmektedir. Bu sayı Avrupa Birliği ülkelerinde (ortalama) en son 2013 de yapılan çalışmalar sonucu 1433 olarak belirlenmiştir. 2005 yılında 15 fakültede yılda toplam 960 civarında olan kontenjan yılda ortalama üç diş hekimliği fakültesinin eğitime başlaması ve birçoğunda da kontenjanların sürekli artması nedeniyle bugün 75 fakülteden (2017-2018 eğitim-öğretim yılında) eğitime başlanan 49 fakülte ile yıllık 4364 kontenjana ulaşmış durumdadır. Kalan 26 fakülte henüz öğrenci almaya başlamamıştır. Ancak YÖK’ün bugüne kadar uygulamalarını veri olarak ele alırsak, tamamının eğitime başlaması 10 yılı bile bulmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Sağlam, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.