Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diş Sağlığındaki Yoğunluğun Sebebi: İhmal

22 Ekim Ağız ve

22 Ekim Ağız ve Diş Sağlığı Günü’nün de içinde bulunduğu hafta, Ağız-Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor. Çanakkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hacer Oğuz, meslektaşlarının gününü kutladığı açıklamasında, diş sağlığı eğitiminden ve merkezin kapasitesinden bahsetti. Oğuz, merkezdeki yoğunluk ve günler sonrasına alınabilen randevularla ilgili sorularımızı yanıtlayarak konuya açıklık getirdi.

Eğitimin her konuda olduğu gibi diş sağlığında da evde başladığına değinen Dt. Hacer Oğuz; “Çocuklukta kazandırılan alışkanlıklar elbette çok daha kalıcıdır. Bu alışkanlıklar yalnızca okulda kazanılacak alışkanlıklar değil. Anne ve babalar çocuklara örnek olmalı. Sadece davranıştan söz etmek ve çocukları uyarmak ne yazık ki yeterli olmuyor. Kitap okuma alışkanlığı gibi. Çocuklara kitap okuyun demekten daha etkili olan bunu göstermektir. Dolayısıyla anne-baba diş fırçalıyorsa çocuk da fırçalıyor. Bu kültürün çocuklara aktarılabilmesi için önce kendimize işlemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“HEKİM SAYISI ÇANAKKALE İÇİN İYİ”
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 36 hekimin var olduğunu belirten Oğuz sözlerini şöyle sürdürdü: “36 Çanakkale için yeterli bir sayı. İlçelerde ayrıca bulunan hastane ve merkezler olduğu Çin merkeze bu sayı rahatlıkla yetiyor. Geçmişteki kadar sınırlı olmayan tedaviler aslında korkulacak bir şey olmadığının kanıtı. Şu anda merkezimizde 1 çene cerrahı, 1 periodontoloji uzmanı, 1 endodontist, 1 tedavi uzmanı, 1 protez uzmanı, 2 diş radyoloji uzmanı, 1 tedavi uzmanımız bulunuyor. Ayrıca çocuk polikliniğimiz ve evde bakım uygulamalarımızla da hizmet veriyoruz. Çok yaşlı yahut gelmeyecek engelli vatandaşların diş bakımları evlerinde yapılıyor.” dedi.

RANDEVU SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ: RUTİN KONTROLLER
Diş sağlığının ihmal edilmesinden bahseden Oğuz, “Ülke genelinde farkındalığımızın daha ileriye gittiğini düşünüyorum. Fakat yine de çok fazla eksiğimiz var. Diş sağlığı hizmetleri artık eskisi gibi değil çok daha iyi durumda. Vatandaşlar saatinde gelip, muayenesini olup gidebiliyor.” Sözlerinin ardından randevu sistemindeki yoğunluğun normal olduğunu belirtti.

Oğuz son olarak; “Şu an için merkezimizden randevu almak istediğinizde bu 8-10 gün sonrasına veriliyor. Bu durum hasta yoğunluğundan kaynaklanıyor. Aynı zamanda ihmalkarlık da tetikleyicisi. Herkes rutin kontrollerini yaptırıyor olsa aciliyetler yaşanmaz, yoğunluk da azalır. Çürüğü olan bir diş, kontrollerini de sürdürüyorsa 2 hafta tedavi için bekleyebilir. Dişte “acil” söz konusu değil. Bakanlıkta da böyle bir işleyiş bulunmuyor. Belirttiğim gibi rutin kontroller yapıldığı takdirde sorunlar küçükken yakalanıp, çözülecektir. Ne kadar erken tedavi başlarsa o kadar çabuk sonuç alınacaktır.” sözleriyle rutin kontrollerin önemine dikkat çekerek çağrıda bulundu.
Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech