Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Dilimiz, kimliğimizdir”

2017 yılının T.C. Cumhurbaşkanlığı

2017 yılının T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk Dili Yılı” ilan edilmesi kapsamında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de ‘’Dilimiz Kimliğimizdir’’ Konferansı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öner’in konuşmacı olarak katıldı konferansa, Vali Yardımcıları; Tahir Şahin, Turan Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; kültür, dil, eğitim alanların da çalışan Uluslararası Kültür Dil ve Ribat Derneği’nin çalışmalarına katkı sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliği ile Türkiye’nin 7 bölgesinde toplam 14 üniversitede “Dilimiz Kimliğimizdir” konferansları düzenlendiğini belirtti.

“TÜRK DİLİ, TÜRK MİLLETİNİN ESASIDIR, ÖZÜDÜR”

“Şüphesiz ki Türk Dili, Türk Milletinin esasıdır, özüdür’’ diyerek sunumuna başlayan Prof. Dr. Mustafa Öner, yetişen genç kuşaklara bu bilinçlendirmeyi,  bu kimlik vurgusunu yapmak üzere dilimizin gücü, dilimizin dünya çapındaki yeri anlamında çeşitli konferans etkinliklerinin ve bilimsel çalışmaların yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Öner, sunumunda dilimizin tarihteki büyük gücü ve son 1500 yıldır bir yazı dili olarak nasıl evirildiği hakkında bilgiler verirken, özellikle Türklerin 16. Yüzyılda dünya tarihinde Türk asrı diye bilinen dönemi ve o dönemde Türk dilinin gücünü anlatarak bu anlamda öğrencilere farkındalık yarattı.

Etkinlik sonunda, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem,  konuk Prof. Dr. Mustafa Öner’e hediye takdiminde bulundular.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech