Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Barajların doluluk oranı: %40

Devlet Su İşleri 25.

Devlet Su İşleri 25. Bölge 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman son yağışların ardından kentte bulunan baraj ve göletler ile ilgili gazetemize bilgilendirmede bulundu.

Şube Müdürü Doğan Kahraman son günlerde Çnakkale’ye yağan sağanak yağışları gazetemize değerlendirdi. Son yağışların baraj ve göletlere ciddi anlamda bir katkı sağlamadığını ifade eden Müdür Kahraman doluluk oranlarında da bir değişme olmadığını sözlerine ekledi. Şube Müdürü aynı zamanda 2019’un sonuna kadar 26 yeni gölet ve barajın da ‘1071 Gölet Projesi’ kapsamında kente kazandırılacağını söyledi. Müdür Kahraman açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

BARAJLARIN DOLULUK ORANI YÜZDE 40”

“Normalde DSİ’nin 9 adet işletmede olan barajı vardır. İçme suyu ve sulamada kullanılıyor. Şu anda barajlarımızın doluluk oranı % 40. Son gelen yağışlar ile birlikte havzadan yüklü bir su gelmedi. Ancak mevcut doluluk oranlarımızda sabit kaldı. Son 4-5 gündür baraj doluluk oranlarımızda artış ya da azalma olmadı. Bu gösteriyor ki belli bir miktarda su geldi ancak kullanıma gitti. Dengelenmiş oldu. Genel itibari ile sıkıntımız yok.”

300.000 DEKAR ALANDA SULU TARIM YAPILDI”

“Sulama sezonu da Ekim ortası bitti. Başarılı bir sulama sezonu geçirdik. 9 adet işletmede olan barajlarımızla toplam 245.000 dekar alanda sulu tarım yapıldı. Barajların haricinde işletmede olan 23 adet göletimizle de toplam 55.000 dekar alan suladık. Toplamda bu sulama sezonunda, tarımın bu derece önemli olduğu Çanakkale’mizde 300.000 dekar alanda sulu tarım yapıldı.”

KURAKLIĞA RAĞMEN İYİ DURUMDAYIZ”

“Göletlerimizde çiftçimiz suyu kullanır, bir sonraki sulama sezonunda aynı doluluk oranına ulaşırız. Çok sıkıntılı süreçlerimiz olur. Barajlarımız da da aynı şekilde şu anda bir sıkıntı yok. Geçtiğimiz sene de bu civarlada idik. Son iki yıldır kurak geçiyor. Meteoroloji geçtiğimiz sene son elli yılın en kurak mevsimi olduğunu açıklamıştı. Biz kuraklığa rağmen iki seneyi de iyi geçirdik.”

26 YENİ GÖLET VE BARAJ KAZANDIRILACAK”

“Bakanımız Veysel Eroğlu öncülüğünde ve Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Murat Acu’nun destekleriyle yürütülen 1071 Gölet Projesinden Çanakkale ciddi anlamda nasibini aldı. 26 adet gölet ve baraj 2019’un sonuna kadar faaliyete geçmiş olacak. Planlama ve proje aşamasında olanlar ile bitirdiklerimiz var.”

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech