Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ziyaretin gündemi; Dağlık Karabağ

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, dün Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak politikalarının yanı sıra Dağlık Karabağ ve Nahcivan sorunu da konuşuldu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, dün Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak politikaları konuşuldu. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, ortak politikaların yanı sıra işgal altındaki Dağlık Karabağ ve Nahcivan hakkında da söylemlerde bulundu.

Büyükelçi Hazar İbrahim, Çanakkale’de kısıtlı saatler vakit geçirdiğini ve kenti beğendiğini Belediye Başkanı Gökhan’a iletti.

AZERBAYCAN VE TÜRKİYE, NAHCİVAN ÜZERİNDEN KOPARILDI”

Büyükelçi İbrahim, Nahcivan ile ilgili söylemlerde bulundu. İbrahim, “Nahcivan Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölgedir. Nahcivan, Azerbaycan’ın hissesidir. Bizim Türkiye ile sınırımız sadece Nahcivan üzerinden bulunmaktadır. Onun dışında ya İran üzerinden ya da Gürcistan üzerinden Türkiye’ye uzanabiliyoruz. Nahcivan’ı SSCB, o dönemlerde Ermenistan’a verdi. Buradaki esas politika, iki Türk Devleti komşu olmasın diyedir. Azerbaycan ile Türkiye Nahcivan üzerinden koparılmak istendi. Rusya politikaları gereği, Karabağ’da Ermeni nüfusu fazlalaştırdı ve stratejileri gereği Ermenileri kullanmaya başladı” dedi.

KARABAĞ’DA AMAÇ RUSYA’NIN BÖLGEYİ KONTROL ETMESİDİR”

Hazar İbrahim, Dağlık Karabağ sorununun halen devam ettiğini ve Rusya’nın bölge üzerinde söz sahibi olduğuna da değindi; “Karabağ süreci hala sorun halinde devam ediyor. Karabağ üzerinde Rusya’nın politikası bölgeyi Ermenistan’a teslim ederek bölgede kontrol sağlama çabasıdır. Ermeniler ise her zaman Karabağ’ı Türkiye’ye karşı koz olarak kullanmıştır. Ermeniler Rusların gücü ile bizi Karabağ’dan koparmak istemiştir. Şimdi ise en stratejik bölge Abhazya’dır. Bölge tamamen Ermenistan’ın kontrolündedir. Rusya bölgeyi Ermenilere teslim etmiştir” söylemlerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech