Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Taciz skandalı ile meclisteyiz

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan Fatma Şemsettin Çamoğlu Ortaokulu’ndaki taciz iddiaları CHP Milletvekili Bülent Öz tarafından meclise taşındı.

Çanakkale Merkez Fatma Şemsettin Çamoğlu Ortaokulu Müdürü İ.D., 16 Kasım 2017 tarihinde aynı okulda görev yapan öğretmen Suna Davulcu’nun okulla ilgili bir konuyu konuşmak istemesi üzerine kendisini odasına çağırarak azarlamış, bunun sonucunda Suna Davulcu sinir krizi geçirerek bayılması sonucunda hastaneye kaldırılmıştı. Yaşanan olaydan sonra bir sendika, İ.D. hakkında Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. Şikayette Müdür D. hakkında; “Öğretmenler arasında adaletsiz dağıtılan ders sayıları, müdürün aynı okulda çalışan eşinin meslektaşlarından ayrıcalıklı bir ders programına ve nöbet çizelgesine sahip olması, aynı zamanda okuldaki engelli öğrenciler için yapılan özel tuvaleti kullanması, müdürün okuldaki öğretmenlere karşı öfkeli davranışları ve sözleri, geçen yıl okulda çalışan memur H. T.’nın bazı kız öğrencileri taciz etmesi ortaya çıkmasına rağmen bir işlem yapmak istememesi…” iddiaları ortaya atıldı.

SKANDAL TACİZ İDDİASI MECLİSTE

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale yerel basınında çıkan Fatma Şemşettin Çamoğlu ortaokulunda patlak veren skandal haberi, iki soru önergesi ile meclise taşıdı. Milletvekili Öz, okulda terör estiren, tacize dahi göz yuman okul müdürünün yaptıklarına seyirci kalmanın vicdansızlık olduğunu belirtti. Milletvekili Bülent Öz, “Okul; çocuklarımızı gönderdiğimiz eğitim yuvasıdır. Böyle bir olay kabul edilemez, suçlular gereken cezayı alıncaya kadar bu olayın peşini bırakmayacağım ve takipçisi olacağım” dedi.

Öte yandan yaklaşan Öğretmenler Gününü hatırlatan Öz, “Öğretmenler; tarih boyunca dünyanın neresinde olursa olsun bilginin, uygarlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olmuşlardır. Bu düşünceleri yoğun bir şekilde yaşadığımız şu günlerde öğretmenlere yapılan bu tür davranışlar hem de kendi meslektaşı tarafından kabul edilemez.”

Milletvekili Öz, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya çarpıcı sorular yöneltti.

İŞLEM BAŞLATMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

CHP’li Öz, Milli Eğitim Bakanına şu soruları yöneltti;

1. Olayda ismi geçen tacize dahi göz yuman okul yöneticisi ve eşi hakkında bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

2. Okuldaki taciz iddiaları doğru mudur?

3. Doğru ise, Okulda memur olarak görev yapan ve öğrencileri tacizde bulunduğu iddia edilen Halim Tutar hakkında başlatılmış bir işlem var mıdır? Varsa bu kişi halen memuriyetine nasıl devam etmektedir?

4. Hakkında taciz iddiaları olan memur H.T., hala çocuklarımızı eğitim almaları için gönderdiğimiz herhangi bir okulda çalışmaya devam etmekte midir?

5. Okul müdürlerinin yönetici olarak başarılı ya da yeterli olup olmadıklarını okul içinde ölçen bir değerlendirme sistemi oluşturmayı düşünüyor musunuz?

CİNSEL ŞİDDET KRİZ MERKEZİ KURMAYI PLANLIYOR MUSUNUZ?

CHP Milletvekili Bülent Öz, ayrıca aynı olay ile ilgili bağlantılı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya ise şu soruları yöneltti.

1. Okullarda yaşanan taciz skandallarının araştırılmasına müdahil olmayı ya da bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmayı düşünüyor musunuz?

2. Bir açıklamanızda, çocukların kendi bedenlerini korumayı öğrenmeleri ve kendi izinleri olmadan onlara kimsenin dokunmaması gerektiğini bilmeleri için ‘mahremiyet eğitimi’ üzerine çalıştığınızı belirtmiştiniz. Bu örnekten yola çıkarak, kız öğrencilerin kendi bedenlerinin mahrem olduğunu bilmelerine rağmen tacizcinin yaptıklarından kendilerini kurtarabileceklerini düşünüyor musunuz? Mahremiyet Eğitiminin bu konunun esas sebebi olduğu konusunda hala aynı fikirde misiniz?

3. Ülkemizde bir Cinsel Şiddet Kriz Merkezi kurmayı planlıyor musunuz?

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech