2. El Otoda Kafalar Karışık

Tüm yurtta akaryakıta peş peşe gelen zamlarla araç sahiplerinin ve araç almak isteyenlerin fikirleri değişti. Vatandaş, yeni araç almaktan vazgeçerken birçok ilde de 2. El oto satışları durma noktasına geldi. Çanakkale Açık Oto Pazarı’nda ise hayatından memnun olan da var, “ince bir ip üstündeyiz, her an düşme riski yaşayabiliriz” diyen de…

Yurt genelinde vatandaşlar akaryakıt zamlarına isyan ederken 2. El araç satışları durma noktasına geldi. Dolardaki yükseliş, artan akaryakıt fiyatları ve vergi zamları ile vatandaşın beli büküldü. Vatandaş yeni araba almaya değil elindeki arabayı satmaya başladı. Akaryakıta üst üste gelen zamlarla benzin litre fiyatı Çanakkale’de 5.66 TL’ye ulaştı. Vatandaş şaşkınlıkla artan rakamları takip etmekte zorlanırken, araç sahiplerinin beli büküldü.

Yurt genelinde 2.El oto satışlarında hatırı sayılır bir düşüş yaşandı. Çanakkale Açık Oto Pazarı’nda genel kanı işlerin neredeyse durma noktasına geldiği yönünde… Çanakkale oto emlak komisyoncuları yardımlaşma ve dayanışma derneği başkanı Hasan Sargın, hayatı dolara endeksli yaşadığımızı dolar fiyatlarının arttıkça bütün ürünlere zam geldiğini ve 2.el oto satışlarında düşüş yaşandığını söyledi.

HAYATIMIZI DOLARA ENDEKSLİ YAŞIYORUZ”

Oto Emlak Komisyoncuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Sargın, “Doların ve Euronun artışından sonra ekonomi çöktü. Buna istinaden piyasada şu anda tüm fiyatlar yükseldi. Altının gramı şu anda 160 TL’yi gördü. Yazın düğünler yapıldı. Şimdi biz düğünleri borçla yapıyoruz. Açık Oto Pazarı’nda araba satışları azaldı. Yapılan satışlarla anca kiraları çıkartabiliyoruz. Masraflar kafa kafaya karşılanıyor. Zaten yapılan satışlarda da geri ödemelerde bir sorun meydana geliyor. Ödemeler sıkıntılı, kimse ödemesini zamanında yapamıyor. Pazarda şu an yüksek fiyatlı araçların satışları yapılmıyor. Şu anda 30.000 TL civarı otomobillerde satış oluyor. Pahalı arabalar satılmıyor. Zaten pahalı araçları da insanlar ikinci el almıyorlar.”

BİR KASA BİR MASA ALAN GALERİCİ OLDU”

“Piyasada herkes oto alıp sattığı için ayaklı galericiler çoğaldığı için oto pazarındaki dükkan sahipleri hiç iş yapmıyor. Vatandaş öğretmenlik yapıyor, berberlik yapıyor ve galerici oluyor. Bir kasa bir masa ile galericiler çoğaldı. Ayaklı galericiler devlete vergi vermeden bizden fazla para kazanıyorlar. Bizler kira, stopaj ve vergi ödüyoruz. Tüm ödemelerimizden sonra ayaklı galericiler kadar kazanmıyoruz.

Yeni yılda ayakta kimse kalmaz. Ekonomi bu şekilde devam ederse kimsenin hiçbir beklentisi olmasın, birçok iş yeri batma riski yaşayabilir. Dolar zamma uğradığı vakit araç fiyatları da artar. Hayatı dolara göre yaşıyoruz” açıklamalarında bulundu.

İŞLER AYNEN DEVAM”

Açık Oto Pazarı esnaflarından Arabacıoğlu Oto’nun sahibi İbrahim Arabacıoğlu ise zamların ve vergilerdeki artışların satışları etkilemediğini işlerin aynen devam ettiğini belirtti.

İbrahim Arabacıoğlu-Arabacıoğlu Oto, “Dolardaki artışlar, mazota üst üste gelen zamlarla bizim satışlarımızda aksaklıklar yaşanmadı. Malımızı satıyoruz. Satmaya devam ediyoruz. Eski galerilerin çoğu yüksek karlar bekliyorlar. Bizde yüksek kar yok. Biz 1.000-1.500 TL kar yaptığımız zaman göbek atıyoruz. Eskidendi o araç başına 5.000 TL kar dönemleri. İnsanlar özellikle satıcılar dürüst olacak bunun kuralı budur. 2. El araç satışta bir araç satmak istiyorsanız dürüst bir şekilde araç kazalımı değil mi bunun müşteriye bilgisi verilmek zorundadır. Ve kazalı araçlar bildirimi yapılarak 10.000 TL daha az fiyata satılması gerekir. Araç satışlarında mutlaka ekspertiz raporu sunulması gerekir.

Yeni yılda 2. Araç satışlarında daha da artış olacağını düşünüyorum. Çanakkale büyüyor, gelişiyor. Nüfus artıyor, nüfus arttıkça tüketim ve araç ihtiyacı da oluşacak. Hali ile yeni yılda 2. El araç satışlarında artış yaşanacağını düşünüyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com