Şiddete dur de!

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Güneş Pehlivan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Bizde Varız” temalı panelde bir konuşma yaparak; ” Şiddet İzleme ve Önleme Merkezi’nin bir kurum avukatı yok.”dedi.

Çanakkale Kadın Platformu ve  Eğitim Sen Çanakkale Şubesi “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Bizde Varız” temalı panel düzenledi.  Panel Ziraat Mühendisler Odası’nda gerçekleştirildi.   Ziraat Mühendisleri odasında gerçekleştirildi. Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Güneş Pehlivan , öğrenci Helin Zengin , Disk Emekli Sen Çanakkale Şubesinden Kezban Buldu  ve  EğitimSen yönetiminden Sevim Kırnıç ‘ın panelist olarak katıldığı panelde kadına yönelik şiddetle mücadele hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Güneş Pehlivan kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında  yapılan Cedaw ve İstanbul  Sözleşmeleri hakkında bilgi verdi. Avukat Pehlivan; ” Bu sözleşmeler imzalandıkları şehrin ismini alır. Ayrıca imzalandıkları şehre bir marka değeri de katar. Avrupa Birliği Konseyi açısından bakacak olursak Türk hukuk sistemi bu sözleşmenin ne kadar arkasında duruyor. Bu sözleşme kapsamında bir bütçe, kamu binası gibi ihtiyaçlar doğuyor. Bunun için tüm illerde Şiddet İzleme ve Önleme Merkezleri kuruldu.Çanakale ŞÖNİM çok iyi çalışan bir kurumdur ancak avukatı yok. Atanan kurum avukatı askere gittiği için BARO’dan avukat arayışına girmek zorunda kalıyorlar.”dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Ercan  Adsız Konferans Salonu ve Cevatpaşa Mahalle Meclisinde film gösterimleri olacak. 25 Kasım  günü ise Golf  Çay Bahçesinden İskele Meydanına  kadar bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (İngilizce: International Day for the Elimination of Violence against Women), 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.[1]

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.