İmkan Varsa Engel Yok!

Engelsiz Akademi Projesi kapsamında, Eceabat Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından örnek bir çalışma başlatıldı. Engelli ailelerinin de tam desteğini alan seramik kursu; önceleri toplumdan uzaklaştırılan engelli bireylere imkan verildiğinde neler başarabileceklerini gözler önüne serdi.

Proje bittiğinde de yıl sonunda bir sergi çalışması da yapacaklarını belirten Proje Koordinatörü Ahmet Yurttakal, “Yeterli imkan verildiğinde engelli bireylerin de neler yapabileceğini, neler başarabileceğini herkese göstermek istiyoruz.” dedi.

Yerel dinamikleri harekete geçirerek engellilik konusunda farkındalık yaratmayı, engellilerin psiko-sosyal ve tıbbi rehabilitasyonuna ve engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Engelliler Destek Programı (EDES), Çanakkale’de de uygulanmaya başlandı. Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde hayata geçirilen programa, ilçe merkezindeki ve köylerindeki engelli bireyler katılıyor. Haftaiçi her gün sabahları evlerinden alınıp akşam eve bırakılan bedensel ve zihinsel engelliler, durumdan oldukça memnun… Ailelerin izni alınarak başlatılan kursa alınan kursiyerlere en büyük destek de ailelerinden geldi. Engelli aileleri ayrıca 18 Eylül 2017’de açılan ve 21 Temmuz 2018’de sona erecek olan projenin devamlı hale gelmesini istiyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Yurttakal, gazetemize yaptığı açıklamada kursun engelliler için ve engelli aileleri için umut ışığı olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Proje Koordinatörü olan Yurttakal, en uzun süreli projenin kendilerine ait olduğunu ve 10 ay süreceğini belirtirken, sonrasında ise projeyi kendi imkanlarıyla da olsa devam ettirmek istediklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Engellilere Destek Programı (EDES) kapsamında hazırlanan Engelsiz Akademi Projesi, Eceabat’ta Eylülün 18’inden beri örnek bir çalışma olarak yürütülüyor. Kursta, seramik dersinin yanı sıra eğitici ve öğretici dersler de veriliyor. Seramik hocalarının ve özel eğitim hocalarının eşliğinde çamura elleriyle şekil veren engelliler, birbirinden güzel çalışmalara imza atıyor.

TROİA YILINA EN ANLAMLI KATKI

Çanakkale’ye özgü figürlerden de esinlenerek hep birlikte yaptıkları seramik çalışmalarının Troia Yılı’na hazırlık olarak değerlendiren Yurttakal, savaşların geçtiği topraklar olan Eceabat’ın, ismi ön plana çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.  ÇOMÜ Mezunu olan Yurdakul, “Bu senenin Troia Yılı olması nedeniyle onunla ilgili güzel bir çalışmamız var. Çok güzel şeyler üretiyoruz. Yıl sonunda bahar aylarında spor faaliyetleri de yapacağız. Truva ve Şehitlik gezilerimiz de olacak. Engelli ailelerine yönelik bir piknik de düşünüyoruz. Kamuflaj giyip jandarma aracıyla devriye atacaklar. Askerliği tadacaklar.” diye konuştu.

Öte yandan hiçbir hediyelik eşyanın üzerinde Eceabat yazmadığına dikkat çeken Yurttakal, savaşların geçtiği topraklar olan Eceabat’ın adının neden hiçbir yerde geçmediğini sorarken, Eceabat’ın da Çanakkale’nin yanı sıra ön plana çıkması için hediyelik eşyalara “Çanakkale Eceabat” yazdıklarını vurguladı.

Proje bittiğinde de yıl sonunda bir sergi çalışması da yapacaklarını belirten Yurttakal, “Üç seramik öğretmeni, bir özel eğitim öğretmeniyle çalışıyoruz. Çocuklar da gayet mutlu. Ziyaretlerine gelen misafirler isimleriyle hitap ederek daha iyi iletişim kursunlar diye önlük yaptırdık ve her birinin önünde isimleri de yazıyor. Kursa yeni başladıklarında el koordinasyonları zayıftı ama şimdi 1 ay geçtikten sonra müthiş derecede geliştiklerini ve ince dokunuşları kolaylıkla yapabildiklerini görüyoruz. Kaslarında da müthiş bir gelişme söz konusu oluyor. Yıl boyunca yaptığımız çalışmaları sergileyeceğimiz büyük bir sergi planlıyoruz. Yeni kalıp siparişleri veriyoruz. Farklı ne gibi çalışmalar yapabiliriz onu araştırıyoruz. Eceabat’ta yeterli imkan verildiğinde engelli bireylerin de neler yapabileceğini, neler başarabileceğini herkese göstermek istiyoruz.”

BOĞAZ MANZARASINDA SERAMİK ÇALIŞMASI

“Çocuklarımızın istedikleri her şeyi anında gerçekleştirebiliyoruz. Aracımız her zaman hazır. Rahatsızlanan olursa hastaneye götürüyoruz. Yerimiz de çok güzel. Boğaz manzaralı, yemyeşil bahçemiz de var. Birbirleriyle iletişim halinde olmaları çok güzel. Şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadık. Yaptığımız ürünleri de ailelerine gönderiyoruz. Projenin amaçlarından biri de ailelerin kendilerine zaman ayırabilmeleri… Ailelerin de mutlu olması önemli. Seramik çalışması bittiğinde sırlanacak, boyanacak ve evlerinde bunlar sergilenecek. Duvarlarına çocuklarının yaptıklarını asan aileler de mutlu olacak ve biz de gurur duyacağız.” dedi.

Birbirinden genç ve başarılı hocalarını çok sevdiklerini her fırsatta gösteren engelliler, hafta sonu tatil olan kurs için pazartesi günlerini de iple çekiyor.

Birincilik ödülü, özel ödül ve başarı ödülü bulunan ÇOMÜ Yüksek Lisans öğrencisi olan Burcu Gürcü, kursa başlarken tereddüt ettiğini belirterek şöyle konuştu; “Kursa başladıktan sonra hepsinin pırlanta gibi olduğunu gördüm. Belirli teknikleri ilk haftalarda uyguladık. Şimdi ise onlardan üzerine kendi tasarımlarını katarak daha boyutlu formlar yapmalarını istiyoruz. Böylece hem ince el kasları gelişmiş oluyor hem de el ve göz koordinelerini kurmuş olabiliyorlar. Birlikte güzel yol alabiliyoruz.”

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan Gizem Güzelyalı ile ÇOMÜ Yüksek Lisans öğrencisi  olan İlter Özyıldırım da kursun ilk özel öğrenci deneyimleri olduğunu belirterek, kursa katılan engellilerin her geçen gün gelişme kaydettiklerini ve bunun da kendilerini mutlu ettiğini vurguladı. Özyıldırım, “Gayet mutluyuz. Öğrencilerle çok güzel bir iletişim yakaladığımıza inanıyorum. Umarım böyle de devam eder” diye konuştu. Kursun Özel Eğitim Öğretmeni Senem Badem ise öğrencilerin hocalarıyla ve birbirleriyle olan iletişiminin harika olduğunu, kursun gelişimleri açısından çok faydalı olduğuna vurgu yaptı.

Koordinatör Yurttakal, ayrıca din dersinin yanı sıra yakın zamanda müzik derslerine de başlanacağı ve bahar aylarında da spor derslerine ağırlık verileceğinin müjdesini de verdi. Milli Eğitim Müdürü ile kursu sık sık ziyaret ederek hem tadilatında hem de araç konusunda destek veren Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakam Turan Yılmaz’a teşekkür etti. Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.