Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devecilik Kültürü UNESCO Yolunda

UNESCO’nun somut olmayan dünya

UNESCO’nun somut olmayan dünya kültürel miras değerlerine bir yenisini eklemek üzere ilk adım Çanakkale’de atıldı.

Devecilik kültürü konusunda çalışmaları ve kitabı bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Vedat Çalışkan “Bu kültürel mirasın değerin il ve ulusal kültür envanterine kaydı için hazırlamış olduğumuz dosya bakanlığa ulaştırılacak” dedi.

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Vedat Çalışkan, “Araştırma ve yayınlarımla uzun bir süredir kültürel miras bağlamına dikkat çekmeye uğraştığım “Anadolu Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri” nin bugüne değin ulusal envanter kaydı bulunmuyordu. Bu konuda ilk adımın, Türkiye’de bu kültürün yaygın ve etkili olduğu 8 ilden birinden atılması gerekiyordu.Öğrendiğimize göre 2008 yılında İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu konuda tespit dosyasını bakanlığa göndermiş.Fakat bu dosya üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış. Yani Ulusal ve İl envanterine de bu miras değer kaydedilmemiş. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Bünyesinde Tespit Kurulu’nun çalışmaları sonuçlandırıldı. Bu kültürel mirasın değerin il ve ulusal kültür envanterine kaydı için hazırlamış olduğumuz dosya bakanlığa ulaştırılacak” dedi.

Çalışkan, “Bundan sonraki aşamayı bakanlık ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi’nin kararları belirleyecek. Geçtiğimiz hafta UNESCO’nun yönetim Kurulu’na seçilen Prof.Dr. Sayın Öcal OĞUZ ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkan Vekili Prof.Dr. Sayın Metin Ekici hocalarımızın konuya destekleri çok büyük önem taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’nin miras değerleri için ellerinden geleni yapan kıymetli hocalarımız, bu kültürel mirasın da dünya ile paylaşılmasına muhakkak destek sağlayacaklardır. Bu süreçte ayrıca İzmir ilinden yapılan 2008 tarihli başvurunun akibetinin takip edilmesi; Aydın, Muğla, Antalya, Balıkesir, Manisa ve Denizli illerinde de il ve ulusal envanter için Tespit Kurullarınca hazırlanacak dosyaların bakanlığa ulaştırması oldukça destekleyici olacaktır” şeklinde konuştu.

Çanakkale’de yapılan toplantıda emeği geçen kurul üyeleri: Prof.Dr. Zafer Önler, Doç.Dr Alaattin Canbay, Yrd. Doç.Dr. Aslı Aksoy, Sevim Ateş, Ömer Gözükızıl, Mümtaz Fırat ve Senem Özcan atılan bu önemli adım nedeniyle teşekkürün bir borç olduğunu ifade eden Vedat Çalışkan,bu güzel haberin devecilik kültürü camiası içinde hızla yayılmasıyla, atılacak adımları hızlandıracağı gibi büyük bir moral de sağlayacağını söyledi.

YOK DEVENİN PABUCU” FİLMİNE AKADEMİK DANIŞMANLIK YAPTI

Akademik danışmanlığını Coğrafya bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Vedat Çalışkan’ın yaptığı belgesel film, 11. Boston Belgesel ve Kısa Film Festivali finalistlerinden biri oldu.

Yönetmenliğini Sibel Mary Şamlı’nın üstlendiği, Gizem Selçuk Casalins’in senaristliğini yaptığı “Yok Devenin Pabucu: Bir Aşk Hikayesi” (HOLY CAMEL! : A TRUE LOVE STORY) adlı film daha önce de 35. İstanbul Film Festivaline ulusal belgesel film kategorisinde kabul edilen 12 filmden biri olmuştu.

Anadolu devecilik kültürü ve deve güreşlerini konu alan filmin özgün müziklerini Osman Murat Ertel, Mehmet Levent Akman (Baba Zula) yaptı. Belgesel 13 Kasım 2016 tarihinde Boston University izleyicilerle buluştu.

BİR DÜNYA KÜLTÜR MİRASI: ANADOLU DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ”

Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu kurucu üyesi olan Doç.Dr. Vedat Çalışkan’ın Anadolu devecilik kültürü üzerine araştırmalarını topladığı Türkçe ve İngilizce dillerinde basılan iki ayrı kitabı bulunuyor.

“Bir Dünya Kültür Mirası: Anadolu Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri” (A World Cultural Heritage: Anatolian Camel Dealing Culture and Camel Wrestles) adlı kitap Aydın İli İncirliova Belediyesi tarafından yayınlandı.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech