SATIR ARALARINI İYİ OKUMAK

Yaşamın kendisi bize öyle olaylara tanık olmamızı sağlar. Her olayın perde arkasını merak ederiz. Bu merakımızdan da bazen başımıza iş açarız. Çocukluğumuzdan kalma alışkanlığımız olsa gerek, merakımızı da deneyerek, gözleyerek aşarız.

Hepimiz yakın tarihe tanık oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı; AK Parti’nin Genel Başkanı seçilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamalarından birisi olan “metal yorgunluğu” açıklamasının içini doldurmaya başladı. Ne yaptı? Öncelikle Mega kentlerin belediye başkanlarından görevden ayrılmalarını istedi. Hepimizin bildiği gibi önemli isimler koltuklarını bırakıp gittiler. Bu, olayın Türkiye yansımasıdır. Şimdi son gelişmeler ışığında bizler de satır aralarını iyi okuyup yerele yansıyacakları okumaya çalışalım.

Sayın Bülent Turan, yeniden partisinin Grup Başkanlığı koltuğundaki görevini devam ediyor. Son aylarda farkında mısınız bilmem… Sayın Turan, Çanakkale siyasetini bırakmış gibi algılanmaya başlandı. Gerçekten öyle mi? Ben satır aralarından öyle okumadım. Bundan sonra hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Çanakkale’de önemli değişikler yaşanacak.

İlk öncelik, kentimizde üst düzey başta olmak üzere önce bürokrat değişiklikleri yaşanacak. Sayın Turan, önümüzdeki süreç içersinde Ankara merkezli daha fazla mesai harcayacak. Yerelde toplumun en ince sinir uçlarına dokunmasını bilen, en küçük yerleşim alanından en büyük yerleşim alanlarında bile sokakta karşılığı olan Sayın Ayhan Gider’i daha fazla göreceğiz. Sayın Ayhan Gider’in bürokrat yönünün yanında, siyasi yüzünü de görebileceğiz.

İYİ Parti ne yapar?

Ekonominin dip yaptığı, yerel siyasetin kısır çekişmelere girdiği şu günlerde en fazla sorulan soru bu… “İyi parti ne yapar?” Bu soruya yanıt vermek, satır arasını okumak için, Kurucular Kurulu’na giren Rıdvan Uz isminin ötesinde bir olgu yok. Henüz yerelde ilgi uyandıracak yeni kurucu yönetimleri de bir türlü atamadılar. Burada dikkatimi çeken tek olay, kırsalda oldukça bir karşılığının olması…

Ekonomik sıkıntı içerisinde bunalan üretici, çiftçi, neredeyse tüm umudunu bu partiye bağlamış durumda… Köy kahvelerinde ne zaman memleket meselesi açılsa, Akşener ismini telaffuz eden, ortaya atan çok. Hele hele köylerdeki kadınlar arasında ismi en fazla geçen siyasi lider denilebilir. Her mecliste konuşulan yüzde 15 barajını aşar cümlesi de algı oluşturmak değil, kesin rakam.

CHP’nin durumu mu?

Üye seçimi yorgunluğundan, küskünlüklerinden henüz kurtulamadı. Onları da gelecek yazımızda konuşalım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com