Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depoyu taşıran son damla

Mazotun litre fiyatı 5.00

Mazotun litre fiyatı 5.00 TL’yi aşınca tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’deki çiftçilerden de sesler yükselmeye başladı. Son gelen zamlar sonrası, bazı çiftçilerin traktörlerle yol kapatma eylemi yaparak zammı protesto etmek istedikleri öğrenildi.

Motorinin litresinin psikolojik eşik olan 5.00 TL’yi aşması, üreticiyi ve çiftçiyi ciddi şekilde zorlayan bir hal aldı. Önceki günlerde meydana gelen bir eylemde kamyonları ile nakliyat işi yapan esnaf, yol kapatarak Motorine gelen zamlara tepkisini göstermişti. Son dönemde tohum, gübre, bitki besin maddeleri gibi girdi maliyetlerine gelen zamların ardından bir de mazotun litresine gelen zamların, üreticiyi kar edemez noktaya taşıdığına dikkat çekiliyor. Bu durumun ise tarım ürünlerinin fiyatlarını arttıracağı ve sonuçta zamların tüketiciye de olumsuz şekilde yansıyacağı da tartışılan konular arasında yer alıyor.

“VAADEDİLEN DESTEĞİN SAĞLANMASI ELZEMDİR”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, konu ile alakalı gazetemize yaptığı açıklamada; “Son zamlardan sonra çok sayıda çiftçi gerek gittiğimiz köy ziyaretlerinde, gerek toplantı ve seminerlerde, gerekse telefonla arayarak durumdan duyduğu rahatsızlığı belirtiyor. Mazot litre fiyatı psikolojik eşik olan 5.00 TL’yi aştı. Bakanlığın, üreticinin kullandığı mazotun yarısının devlet tarafından karşılanması sözü var” dedi.

“MAZOT MALİYETİNİ YARISI HESAPLARA YATIRILMALIDIR”

Kaya, açıklamasının devamında şunları belirtti: “2017 yılı çiftçi ve üretici için zor geçen bir oluyor. Tohum, bitki besin maddeleri, gübre ve mazot gibi girdi maliyetlerinin son aylarda yükselmesi üreticiyi ayrıca zorlayan etkenler… Özellikle Motorinin litre fiyatına son günlerde gelen zamlar üreticiyi zora soktu. Geçtiğimiz yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yaptığı açıklamada, çiftçinin kullandığı mazotun yarısının Bakanlık tarafından ödeneceğini belirtmişti. Bu konunun bir an önce gündeme getirilip vaadedilen desteğin sağlanması elzemdir. En büyük maliyet akaryakıt. Motorin fiyatı son zamanda psikolojik eşik olan 5.00 TL’nin üzerine çıktı. Bakanlık çiftçinin 2017 yılında harcadığı mazot maliyetinin yarısını şu dönemde hesaplara yatırmalıdır. Beklentimiz ivedilikle belli çalışmaların tamamlanıp, Bakanlık tarafından üreticiye müjdenin verilmesidir. 2018 yılının Şubat ayında bir önceki yıl kullanılan mazot maliyetinin yarısının üreticiye geri ödenmesi bekleniyor.”

“ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE OLUMSUZ ETKİLENECEK”

TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit ise mazot zammının sadece üreticiyi değil, tüketiciyi de çok olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Berkit, samanın dahi ithal edildiği tarım alanında, atılması gereken çok adımın olduğunu ve girdi maliyetlerinin bu şekilde artmasının ve planlı bir politikanın oluşturulmadığı durumda toplumun her kademesinin bu gelişmelerden olumsuz etkileneceğini dile getirdi.

Çanakkale’nin bazı köylerindeki çiftçilerin mazotun litre fiyatının 5.10 TL olmasını protesto etmek adına yol kapatma eylemi yapacakları ve bu şekilde konuya dikkat çekmek istedikleri bilgisi paylaşıldı.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech