Bölge ekonomisine önemli katkı

Lapseki’de faaliyet gösterecek olan altın madeninin, teknik çalışma ve sosyal etkileri üzerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Lapseki Belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında Yüksek Kimya Mühendisi Hayri Öğüt, slayt gösterisiyle üretimin nasıl yapılacağı, çevreye duyarlılığı hakkında bilgi verdi. Yüksek Kimya Mühendisi Hayri Öğüt, TÜMAD yetkililerinin yaptığı sunumda çevreye ve insana saygılı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın çevre koruma ile bütünleştiği sürdürülebilir madencilik prensipleri doğrultusunda yılda 1,2 ton olmak üzere toplamda 10 yıl süresince 12 ton altın üretileceği belirtildi. Bu süre boyunca bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar yaratacak olan Lapseki altın-gümüş madenin ekonomiye 475 milyon liralık yatırım ve 2 milyar TL’lik katma değer yaratacağı belirtildi.

İşletme müdürü Maden Yüksek Mühendisi Çağrı Ökten ise madenin; kimyasal arıtma, susuzlaştırma ve geçirimsiz katı atık depolama alanı ile dünyada en yüksek seviyede güvenlik önleminin alındığı nadir madenlerden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca madencilik yapılacak bölgenin, madencilik faaliyeti başlamadan önce hava, su, toprak, hayvan ve bitkisel yapısının incelendiği ve bu yapının madencilik faaliyeti devam ederken ve faaliyetlerin bitiminde yapılacak rehabilitasyon çalışmalarından sonra da korunacağını belirtti.

Yapılan bilgilendirme toplantısına, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, İlçe Jandarma Komutanı J.Yüzbaşı Uğur Abalı ,Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hasan Kara, İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Alkan ve Amirleri, AK Parti İlçe Başkanı Halil Özer, AK Parti İL Genel Meclis Üyeleri Hasan Engin ve Tayfun Sevim, MHP İlçe Başkanı Hüseyin Doğan ve Yönetimi, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ve Lapseki İlçe Tarım Müdürü Latif Candan ve Amirleri, Lapseki Halk Eğitim Müdürü Orhan Akman, Lapseki Devlet Hastanesi Başhekimi Bekir Şahin ve Amirleri, Lapseki Müftü Vekili İsmail Deveci, Lapseki Tapu Müdürlüğü adına Güner Sonçoşkun, Muhtarlar Derneği Başkanı Seyfettin Turan, Gestaş İskele Müdürü Seyfettin Hatipoğlu katılım sağladı.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.