YENİ HASTANEYİ ESKİTTİLER

Kepez Beldesi’nde hizmete giren Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi hakkında o kadar çok eleştiri yapılıyor ki; yeni hastane sanki sistemi eskimiş konuma düştü.

Önce ulaşım sorunu gündeme geldi. Çanakkale merkezden Kepez’de bulunan yeni hastaneye ulaşım. Çanakkale Belediyesi ek seferler koyup sorunun çözülmesi için uğraştı ama yeterli gelmedi ki; Kepez’de yaşayanlar adına konuşan Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan “İki CHP’li Belediye oturup ulaşım sorununu çözemedik” dedi.

Başkan Mutan’a göre hastanenin uzaklığı yakınlığı sorun değil, sorun olan ulaşım sistemindeki aksaklık ve hastane çevresi yapılanmasının iyi analiz edilmeyişi. Başkan Mutan, “hastalığın vakti saati olmaz. Hasta insan öğrenci değildir, hastadır” gibi sözler söylerken haklılığını şu anlatımla ortaya koyuyor.

“Kepez’de yaşayan vatandaş Kepez’deki Devlet Hastanesi’ne, belediye otobüsüne binip önce bölge trafiğe gidip orda inip tekrar başka otobüse binerek gidiyor. Bu nasıl uygulama?”

Sorunlar ya da ‘sorun’ olarak değerlendirilenler üst üste gelince farkındalık yaratmak için yürüyüş kararı alınıyor.

Bugün saat 16.30’da Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan öncülüğünde Belediye Meclisi üyeleri yeni hastaneye yürüyecekler.

Bir başka konuyu ise Türk Sağlık-Sen Başkanı Turan Çavdar dile getiriyor. Çavdar, “Yeni açılan Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanenin açılacağı aylar öncesinden belliyken, apar topar taşınma işlemi yapılmışken, bulunduğu yerde telefonun çekmediği bilinirken, şuan hastane içi ve dışı iletişim sağlanmakta zorluklar çekilirken neden bir işlem yapılmamış ve hala yapılmamaktadır? Bu sorun acildir ve çözülmesi gerekmektedir” diyor.

Telefon çekmiyor (mu?)…

Nasıl olur?

Gazetedeki mesai arkadaşım ‘hızlı’ muhabir Engin Ören’e soruyorum o iddiayı. O cevap veremese gidip kendim deneyeceğim telefon çekiyor mu çekmiyor mu diye…

Engin’in cevabı şu “Zaman zaman kesildiği, ulaşılamadığı oluyor ama genelde çekiyor”

Ulaşım sorunu var mı , yok mu? Telefon çekiyor mu, çekmiyor mu? Tüm birimler aktif mi?” sorular sorular…

Sorulara cevap vermek konuya hakimseniz kolay da hastane etrafında ihaleye çıkarılacağı ifade edilen işyerlerinin ihale şartnamesi istenince ‘medikale vermeyeceğiz. Eczaneye vermeyeceğiz’ denildiğinin iddia edilmesine bir anlam veremiyorum.

Anlam verenlerden cevap bekliyorum.

Unutmadan söyleyeyim…

Daha çok bekleyeceğimi biliyorum…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.