Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez iyi Çan hassas

Avrupa’da en kirli havaya

Avrupa’da en kirli havaya sahip 10 şehrinin 8’i Türkiye’de olduğunun açıklanması üzerine gözler Çanakkale’ye çevrildi. Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’nda Çanakkale Merkezinin hava kalitesinin iyi, Çan ilçesinin ise sağlıksıza yakın olan hassas derecede olduğu görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye’nin 8 kenti, Avrupa’nın en kötüsü… Haberin ardından yurttaşlar, Çanakkale’nin tarımından suyuna sağlığı direk etkileyen hava kalitesinin nasıl olduğunu merak etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenli raporlama yaptığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarına göre; Çanakkale’nin Merkezi, Biga ilçesi, Lapseki ilçesi gibi noktaların hava kalitesi indeksi iyi görünürken termik santralleriyle ünlü Çan’ın hava kalitesi hassas olarak değerlendirildi.

10 ŞEHRİNDEN 8’İ TÜRKİYE’DE

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; Avrupa’da en kirli havaya sahip 10 şehrin 8’i Türkiye’de yer aldı. Avrupa genelinde büyük şehirler arasında bir sıralama yapıldığında ise İstanbul havası en kötü metropol konumunda yer alırken dünyada her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Hava kirliliği konulu medya araştırması gerçekleştiren Ajans Press’in medya incelemesine göre yıl içerisinde hava kirliliğini konu alan 9 bin 755 yansıma tespit edildi. Hava kirliliğinin bu denli fazla konuşulması, medyanın da bu konuya önem verdiğinin bir göstergesi sayıldı. Öyle ki televizyonda yer alan spotlarla halkta bu bilinç yaratılırken özellikle İstanbul’un ulaşım araçlarında, çevre dostu olma gibi koşullar ön plana çıkarılmaya başlandı.

Medyada ön plana çıkan başlıklar arasında, dünyada her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği belirtilirken, Türkiye’nin listeye dahil edilmesiyle beraber, Avrupa’nın havası en kirli 10 şehri arasında ise Batman, Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır, Isparta yer aldı. Avrupa’nın havası en kirli şehri ise Makedonya’nın Tetova kenti oldu.

Çanakkale’de ise Çan’ın hava kirliliği açısından hassas düzeyde olduğu, dolayısıyla Çanakkale’nin daha fazla termik santrali kaldıramayacağı görülüyor.

Aslı Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech