Ege’nin süsü Kazdağı

Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan ve tarihte pek çok efsaneye konu olan Çanakkale’nin oksijen ambarı Kazdağı, sonbahar mevsiminin gelmesiyle turistleri bölgeye çekmeye başladı.

Homeros’un İlyada destanında ‘Bol pınarlı vahşi hayvanların anası’ olarak bahsettiği, bölgenin oksijen deposu konumundaki Kazdağı, sonbahar mevsiminin gelmesiyle yerli ve yabancı turistin bölgeye gelmesinde etkin rol oynamaya başladı. Kazdağı, bu mevsimde ve kış mevsiminde adeta kartpostallara konu olacak manzarasıyla da hem doğa severler tarafından hem de doğa fotoğrafçıları tarafından fazlasıyla ilgi çeken bir yer olarak görünüyor.
800 ÇEŞİT BİTKİNİN EV SAHİBİ

30’u endemik, 800 bitki çeşidinin mevcut olduğu, Kazdağı’nda ağaçlardan dökülen yapraklar, sararan doğa, seyrine doyumsuz manzaralar oluşturuyor. Kazdağları, bu aylarda kent gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin, doğa tutkunlarının uğrak noktası haline gelmiş durumda. Kalabalık kentlerde yaşayan ve hafta sonu, doğa ile kucaklaşmak isteyenler için ulaşım bakımından da geniş imkanlar sunan Kazdağı’nın bu yıl da önceki yıllar gibi bölgenin turizmine ekstra katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle 2018 Troia Yılı kapsamında şehre gelen turistlerin Kazdağı’nda bulunan özel yerleri gezmesi bekleniyor.
Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.