Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Otopark sorununa yeni çözüm

Çevre ve Şehircilik Bakanı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin her daireye bir otopark gösterme zorunluluğu olacağı yönünde yaptığı açıklamadan sonra Çanakkale’de daire fiyatlarında ne yönlü hareket olacağı ve bu yasa ile kentte mevcut otopark sorununun ne kadar önüne geçileceği hususunu Gündem Gazetesi olarak araştırdık. Genel kanı bu yasanın otopark sorununa çözüm olacağı olurken, nitelikli ve niteliksiz daireler arasındaki fiyat farkının da ortaya çıkacağı yönünde oldu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; “Eskiden bir bina yapılırken, 3 tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz. 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane otopark yeri gösteriyordunuz. Şimdi daire başı 1 tane otopark yeri göstereceksiniz. Yoksa yapamazsınız” şeklinde bir açıklama gerçekleştirmişti. Yani yeni otopark yönetmeliği gereği, yeni yapılan binalarda her daire için 1 adet otopark olacak. Çanakkale gibi otopark sorunu had seviyelere ulaşmış bir kentte, bu yasanın etkilerinin nasıl olacağını müteahhitlere ve gayrimenkul danışmanlarına sorduk. Genel kanı bu şekilde yapılacak dairelerin fiyatlarının artacağı yönünde olurken, bazı gayrimenkul danışmanları ise kentteki niteliksiz ve nitelikli daireler arasındaki farkın ortaya çıkacağından bu yasa ile ev sahiplerinin rakamları belirlerken bağımsız olmasının önüne geçileceğini savunuyor.

Semih Kutluay – Hüyap İnşaat: “Esenler’de imara yeni açılan yerlerde önceden bahçede olan otoparklar binanın altında olacak. Binanın altı da yetersiz olursa bahçe altında otopark yapılacak. Dışarıda araç görmeyeceğiz. Her daireye bir otopark ayrılması yerinde bir uygulama… Çanakkale’nin şu anda en büyük sıkıntısı otopark. Aslında bu durum müteahhitler için bir dezavantaj. Çünkü inşaat maliyetleri artacak. Ancak dairelerin satışını hızlandırıp, fiyatları arttıracak bir uygulama olacak.”

Uğur Arslan – Turkuaz Gayrimenkul: “Daire almak isteyenlerin sorduğu başlıca şeylerden biri de kapalı otopark. O yüzden uygulamayı yerinde buluyorum. Herkes aracının kapalı bir otoparkta olmasını istiyor. Daire fiyatlarını arttıracak bir çalışma ama gerekli bir çalışma.”

Vedat Tutan – Çanakkale Emlak: “Bir maliyet var bu uygulamada… Bu aradaki maliyet, binanın kat maliklerine veya konut fiyatlarını arttıracak. Bundan kaçılmaz ama bu yasaya göre bunların olması lazım. Görüyorsunuz ki; Çanakkale’de otopark sorunu hat safhada. Şehir merkezinin sokak araları çok dar. Herkes park edilmez tabelası olan yerlere araç park ediyor mecburen. Bu otopark sorununa mutlaka çözüm bulunması gerekiyor. Zaten bu alanda geç bile kaldık. Bu uygulama her yeni yapılan bina için geçerli bir yasa olacağından, otopark sorununu hafifleteceği kanaatindeyim. Konut fiyatlarını da arttıracağını düşünüyorum.”

Deniz Şengören – Yelken Emlak: “Esenler’de bu uygulama daha rahat uygulanabilir. Çünkü orada yapılaşma devam ediyor. Kepez, Esenler ve Karacaören bölgesi bunun için gayet müsait. 2 yıla kadar Sarıcaali imara açıldığında orada çok güzel uygulanır. Bu uygulama ile nitelikli daire ile niteliksiz daire arasındaki fark belli olur ve bazı daireler için mevcut fahiş fiyatlar ortadan kalkar. Vatandaşlar site içinde havuzu olan kapalı otoparkı, sosyal yaşam alanı olan daireleri daha çok tercih eder. Kafasına göre rakam belirleyen daire sahiplerinin rakamları belli ölçütlerde belirleyeceği ve gerçek fiyatların ortaya çıkacağı bir yasa olarak da göze çarpıyor.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech