Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyetin de kuralları var!

Sağlıklı beslenme tarzı ile

Sağlıklı beslenme tarzı ile kilo vermek ve formunuzu olduğu şekilde korumak istiyorsanız diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kuralların tamamını başucunuzdan ayırmamalısınız. Bu kuralların dışına çıkılmadığı sürece aç kalmadan düzenli şekilde ve kolayca kilo verimi sağlanacaktır.

Şok bir diyet ile hızlı şekilde verilen kilolar ilk anda insanlara mutluluk sağlasa bile kısa sürelerde bu kilolar fazlasıyla geri alınır. Bu da insanları mutsuzluğa iterek aşırı şekilde yemek yemeye iter. Şok diyetlerdeki amaçlar sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak değildir. Amaç, hızlı bir şekilde kilo verilmesidir. Bağırsakları haddinden daha fazla çalıştıran ve tek tip olan diyetler ne yazık ki, insan vücudunu geçici süre ile zorlamaktan başka bir şeye yaramamaktadır. Ayrıca sağlıklı şekilde beslenme alışkanlığı kazanmamış kişiler açısından bu tarz diyetlerin en zararlı olan tarafları diyeti bırakır bırakmaz verilen kiloların ve daha fazlaların hemen geri alınmasıdır. Yapılan şok diyetlerin oluşturacağı zararların farkındaysanız, sağlıklı beslenme tarzı ile kilo vermek ve formunuzu olduğu şekilde korumak istiyorsanız diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kuralların tamamını başucunuzdan ayırmamalısınız. Bu kuralların dışına çıkılmadığı sürece aç kalmadan düzenli şekilde ve kolayca kilo verimi sağlanacaktır.

YAPARKEN BASİT VE HAYATİ OLAN DİYET KURALLARINI UYGULAYIN

Diyet yaparken su içme ihtiyacı olmasa bile gün içinde kişilerin bol bol su içmeleri gerekmektedir. Günlük olarak en az 2 ila 2,5 litre su içilmesi gerekir. Diyet döneminde yediğiniz her şeyi bol bol çiğnemeniz gerekir. Çiğneme işlemleri insanların yediklerini midelerine ulaşmadan öğütme işlemine başlamaları anlamına gelmektedir. Bu da insanların yediklerini daha kolay bir şekilde sindirilmesi anlamı gelmektedir. Öğün sayılarının arttırılması atıştırma krizlerinin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır öğün sayısını çoğaltarak porsiyonlarınızı küçültün. Alınması gereken kalori miktarının karşılıkları olan yiyecekleri 9 öğüne kadar dağıtmalısınız. Bu sayede atıştırmaya vakit kalmayacaktır. Hem de sürekli olarak yemek yenildiği için diyet psikolojisinin dışına çıkılır. Üstelik bu tarz beslenme metobalizmanın hızlanmasına yardımcı olacak ve yediklerinizi hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı olacaktır. Yemeklerin arasında 1,5 ila 2 saat arası aralık bırakılmalıdır. Çünkü yenilen her ne olursa olsun bu yiyeceklerin hazmı en az 1,5 ila 2 saat sürer. Vücutta ödem bulunuyorsa ve oluyorsa şişkinlik olmaması adına tuz tüketiminin en az seviyeye indirilmesi gerekir. Ekmeğin çok tahıllı, esmer ve çavdarlı olarak tercih edilmesi gerekir. Beyaz ekmeğe göre daha çok beslenme sağlayan bu ekmek çeşitleri az yemeye rağmen daha çabuk doyulmasına olanak sağlar. Yağı alınmış olan yoğurt, beyaz peynir ve az yağlı süt kilo vermeye yardımcı olan ürünlerdir. Ama bunlar tek başlarına yeterli olmayan ürünlerdir. Hayatınızda bulunan kızartmanın tamamen çıkartılması gerekir. Diyet döneminde yedikleriniz kadar nasıl pişirdiğinize de dikkat etmelisiniz. Balık, tavuk ve etleri haşlama ve ızgara olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz. Tatlıya ihtiyaç duyulduğunda ise her daim sütlü tatlıların tercih edilmesi gerekir. Çikolataya duyulan ihtiyacı ise haftalık olarak 2 den daha fazla olmamak şartı ile siyah çikolatadan yana tercih etmelisiniz. Diyet döneminde uyku düzenine kesinlikle dikkat edilmelidir. Uykusuzluk kişilerde aşırı yeme ve gerginliklere sebep olmaktadır. Ama fazla uyuma da metobalizmayı yavaşlatacağından dolayı gün içinde alınan kalorilerin yakılmasını zorlaştırır. İnsanların metobolizmasının ideal bir şekilde çalışması için kesinlikle uyku süresinin 7 ila 8 saati geçmemesi gerekir. Diyet döneminde kilo vermeye yardımcı olacak en büyük etken tabii ki de egzersizdir. Egzersizin kesinlikle yapılması gerekir. Egzersiz yapmak metabolizmanın hiç olmadığı kadar hızlı düzeylerde çalışmasına yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde yapıldığında kesinlikle iştahınızın birkaç gün içinde azalmasına yardımcı olacaktır. Hafif tempolu olan yürüyüş ya da merdiven çıkma tarzındaki egzersizler başlangıç aşamasında hem kolay hem de keyifli olacaktır. Kilo verme ile alakalı diyet yapılıyor ise kesinlikle ağırlık egzersizlerinden kaçınmalısınız. Bundan kaynaklı olarak ideal kiloya ulaşılmasının ardından ağırlık çalışmalarının yapılması gerekir.

Derleyen: Dilek Akşen

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech