Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Vicdanınız rahat mı?”

Çanakkale CHP Milletvekili Bülent

Çanakkale CHP Milletvekili Bülent Öz, “Milli Eğitim Bakanının Engelli Öğrenciler konusunda vicdanı rahat mı?” diyerek, geçtiğimiz ay Çanakkale’de 2 engelli öğrencinin yaşamış olduğu sıkıntıyı soru önergesiyle dile getirdi.

Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, geçtiğimiz ay Çanakkale’de 2 engelli öğrencinin yaşamış olduğu sıkıntıyı soru önergesiyle dile getirdi.

CHP’li Öz, Soru önergesinin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale Atatürk Ortaokulu’nda engelli asansörünün bozulması nedeniyle 2 engelli öğrencimizin 3,5 saat boyunca okulda mahsur kaldığı, bu olayın 2 yıldır sürekli yaşandığı ve öğrencilerin veliler tarafından çağırılan itfaiye ekiplerince kurtarıldığı haberleri Ulusal ve Yerel Basında yer almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. Maddesi “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” hükmü ile eğitim hakkını herkes için geçerli olacak şekilde güvence altına almaktadır. 5378 sayılı Engelliler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 15. Maddesi “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır” demektedir.

Açıklamasının ardından;

1- Türkiye genelindeki okullarda engelli öğrenci sayısı kaçtır, bu engelli öğrencileri kendi çocuklarınızla kıyasladığınızda aynı şartlarda eğitim alabilmesi için gereken imkanları sağlayabildiğinize vicdanınız rahat bir şekilde cevap verebilir misiniz?

Sorusunu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yönelten CHP’li Öz, kamuoyu ve vatandaşların bilgilendirilmesini istedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech