Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çöpten sanata cam hikayesi

Camgeran Cam Sanat Atölyesinde

Camgeran Cam Sanat Atölyesinde çöplerden kurtardıkları camları sanat eserine çeviren üç emekli arkadaş kendilerine bir satış atölyesi arıyor.

Emeklilik dönemlerinde kendilerini üretmeye adayan 3 arkadaş belediyenin düzenlediğini cam kursuna bitirdikten sonra atölyelerinde kendilerini sanata adadılar. Belediyenin düzenlediği cam kursuna giderek, camı sanata dönüştürmeyi öğrendiler. Üç emekli daha çok eser ortaya çıkarabilmek için Camgeran Cam Sanat Atölyesi’ni açtı. Değişik bir teknik olan füzyon ısıtma tekniğini kullanarak çalışan sanatçılar, birbirinden güzel eserler ortaya çıkardı.

Emekliler adına açıklamalarda bulunan Levent Karakaş, 2013 yılında Çanakkale’ye geldiğini ve belediyenin cam kursuna giderek bu serüvene başladığını belirterek; “Bu kursta Hüseyin hocamızla birlikte camın füzyonla oluşumunu öğrendim. Daha sonra Burada Esenler Mahallesi’nde kendi atölyemizi açtık. Camın bu güzelliklerini keşfetmeye başladık. Bizler geri dönüşüm camlardan aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyoruz. Genelde tablo eserleri ve süs eşyaları yapıyoruz. Önce yapacağımız işin şablonunu çıkarıyoruz ve sonra üzerine cam kesiyoruz. Fırında 830 derecede oluşan füzyonla, bu ısı derecesine tahminen 3 saatte çıkıyor. 20 saat soğuma süresincen sonra, fırını açıyoruz. Bu süre içinde bizlerde merakla bekliyoruz nasıl bir eser orya çıkacak diye. İki teknikle çalışıyoruz, füzyon ve çökertme. Yapacağımızı eseri fırına koyduktan sonra beklemeye başlıyoruz, içinden ne çıkacağını bilemiyoruz. Cam fırına girdikten sonra müdahale etme şansımız hiç yok. Bazen eserler bozuk ve hatalı olarak çıkıyor. Bu tabiî ki de bizi üzüyor ama yılmıyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bazı özel müşterilerimiz oluyor. Mutfak ve banyolarına değişik eserler yaptırmak istiyorlar onlara da yardımcı oluyoruz. Bu güne kadar 3 sergi açtık, İstanbul Tuzla’da bir sergi açılışımız oldu. Kocaeli’!de 2 kere sergi açtık. Bizim eserlerimizin en önemli özelliği, hiç birinin birbirinin aynısı olmaması. Bizler bugüne kadar çok eser ortaya çıkardık, yetkililer bizlere bir satış noktası gösterirlerse bizlerde eserlerimizi halka sunabiliriz” diye konuştu.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech