BACASIZ FABRİKALARIMIZ ORGANİK TOPRAKLARIMIZ – 6

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ

Sıvı solucan gübresi bitkinin gelişimini ve büyümesini hızlandıran güvenli, doğal, ekolojik bir humik maddeler, besleyici, güçlendirici elementler bilişimidir.

Sıvı solucan gübresi katı solucan gübresinde bulunan humatları, fulvik asitleri, aminoasitleri, vitaminleri, doğal fitohormonları, mikro ve makro elementleri, toprağın doğal mikroorganizma sporlarının konsantre eriyik halde içerir. Sıvı solucan gübresinin bakterisel içeriğini, solucan gübresi oluşumu sırasında solucanların attıkları ölü hücreleri olan bakteriostatik proteinler ve solucanların bağırsaklarında bulunan simbiyotik organizmalardan çıkan antibiyotikler oluşturur. 

Sıvı solucan gübresi koyu kahve renkli, kokusuz bir sıvıdır, hafif alkalik özelliğine (PH 8.5-9.5) sahiptir. Tarımda kullanımında güvenli insanlar hayvanlar arılar toprağın mikro faunaları ve mikro florları için tamamen zararsızdır.

Kullanımı her çeşit bitkide hızlı büyümeyi, daha fazla fotosentez oluşumunu, metabolizmayı güçlendirerek üretim artışını, yüksek kaliteli, ekolojik, organik ürünler elde edilmesini sağlar ve depolama bekleme süresindeki çürümeyi önleyerek kayıpları azaltır.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİNİN ETKİLERİ                                                                  

 • Tohumun çimlenmesini hızlandırır, gücünü arttırır.

 • Kök oluşumunu uyarır, güçlü köklerin hızla oluşmasını sağlar.

 • Fidelerin büyümesini, gelişmesini hızlandırır.

 • Bitkilerin doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.

 • Ürünlerindeki nitrat miktarını azaltır, protein, şeker, vitamin miktarını arttırır.

 • Kesme çiçeklerin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.

 • Saksı bitkilerinde klorozu ortadan kaldırır gelişimini ve çiçeklenmeyi hızlandırır.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİNİN DEĞERİ 

Bitkileri hastalıklardan koruma düşüncesi, solucan gübresinin içeriğini konsantre sıvı hale getirip kullanma fikrini ortaya çıkardı. Araştırmalar sonucunda da üretime geçildi.

 • Sıvı Solucan Gübresi güneş enerjisini daha çok yakalar, biriktirir ve hücrelere aktarır. Bitkiye gerekli fermentlerin sentezini, vitaminlerin, şekerlerin ve klorofilin oluşumunu hızlandırır.

 • Sıvı solucan gübresi içeriğindeki maddeler hücrelerin membereanlarının geçirgenliğini arttırarak hücrelerin içine besin maddelerinin girişini kolaylaştırır ve bitkilerin solunumunu daha iyi hale getirir. Bitkinin fizyolojik gereksinimlerinin yeterince karşılanması bitkinin ve ürünlerinin hızlı büyümesini sağlar.

 • Sıvı solucan gübresi uygulanan bitkinin yaprak yüzeyinden kök sistemine geçerek topraktaki bu maddeleri bitkinin kullanabileceği hale getirir.

 • Sıvı solucan gübresi içeriğindeki humik maddeler, toprağı kirleten pestisid kalıntılarını, ağır metalleri, radyonuklidleri birbirine ilişkilendirerek hareketsiz ve erimeyen hale getirip zehirli etkilerini zayıflatır. Aynı şekilde nitrat azotunun toprakta veya yer üstü suyundan bitkiye ve ürüne geçmesini azaltır.

Hububat da taneleri bitkilerde, sebzelerde, bahçe kültürlerinde, meyve ağaçlarında, üzümde, pamukta, tütün ve diğer bitkilerde etkindir.

Bu günlük de bu kadar. Haftaya görüşmek üzere… Sevgi ve saygılarımla.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.