Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Çanakkale engelliliği anlıyor mu?

‘Çanakkale Engelliliği Anlıyor’ Projesinin açılış toplantısında konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat; “Tekerlekli sandalye ile kentte gezmek benim gibi sağlıklı insan için bile çok zor. Ben bunu denedim. Çanakkale’nin sokakları acaba tekerlekli sandalyeye uygun mu?” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından EDES Programı kapsamında desteklenen ve Çanakkale Valiliği Koordinasyonunda İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ‘Çanakkale Engelliliği Anlıyor’ projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Proje ile engellilerin ve engelli ailelerinin çocukları ile iletişim teknikleri, engelli hakları, İl Müdürlüğü’nün hizmetleri hakkında bilgilendirme, İl Müdürlüğü ve kuruluşlarda çalışan meslek elemanlarının genel olarak engellilik ve özel olarak da otizm spektrum bozukluğu hakkında düzenlenecek olan seminerler ile bilgilendirilmelerinin sağlanması ve kamuoyunun engelliler konusunda farkındalığının arttırılması hedefleniyor.

Projenin açılış toplantısına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek, Bilim Teknoloji ve Sanayi İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, STK’lar, kurum müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Projelerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Şerife Soylu projenin amaç ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

İl Müdürü Ersin Fırat, engellilerin kent yaşamında ve hayatın her alanında erişilebilirlik anlamında sıkıntıları olduğunu ifade ederek Çanakkale engelliler için ne derece uygundur diye sordu.

Sağlıklı uygulamaların hayata geçmesi için denetlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Müdür Fırat; “Engellilik hayatımızın her safhasında başımıza gelebilir. Bazı şeyleri çok çabuk unutuyoruz. Engelli bireyler için hayatın her safhasında hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamalara gereksinim duyuyoruz. Bir keresinde tekerlekli sandalye ile ulaşım yapmak istedim ama hareket kabiliyetim olmasına rağmen çok zor ilerledim. Çanakkale’nin sokakları acaba tekerlekli sandalyeye uygun mu değil mi noktasında bir farkındalık oluşturmak istedik. Bizim ne yapmamız lazım, bunun üzerine çalışıyoruz. Bağlı bulunduğumuz Bakanlığımızın erişilebilirlik yönetmeliği kapsamında çalışmalar yapıyoruz. Kurumlara yazı yazıyoruz. Kurumlardan lütfedip de herhangi bir mühendis gelip de denetleme yapılmıyor. Biz bu denetlemeler yapıldıktan sonra uygulamaya geçmeliyiz. İlk başta benim kurumumda asansör yok. Portatif bir asansörü kullanıyoruz. Hepimiz birey STK, kurum olarak üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ümit Burunlular da kısa bir konuşma yaparak; “2004 yılında bir trafik kazası ile omur ilik felci oldum. Geçirdiğim trafik kazası sonucu defalarca yok sayıldığımı hissettim. Yaşamanın değerini bilmenin gerektiğini her zaman vurguladım. Bizler, yerel yönetimlerin sorumluluk almasını gerektiğini düşünüyoruz. Belediyeler imar konularında erişilebilirlik ilkesine göre hareket etmesi gerekiyor. Yerel yönetimlerin çalışmaları bu anlamda denetlenmelidir.” dedi.

Dilek Akşen

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech