“Vergi muafiyeti Çanakkale’yi güçlendirecek”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda geçtiğimiz hafta görüşülmeye başlanan Torba Kanun tasarısının görüşmelerine devam ediliyor. Tasarının getirdiği önemli yeniliklerden biri de kooperatiflerin vergi muafiyetini yeniden düzenlemesi oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, tasarıdaki düzenlemelerden Çanakkale’yi en fazla ilgilendiren konunun kooperatiflere sağlanan kolaylıklar olduğunu söyledi. Turan, “Çanakkalemiz adeta bir kooperatifler şehri. Kooperatiflerin varlığı ve çokluğu, yardımlaşma, dayanışma duygusunun, beraber iş yapma kültürünün güçlü olduğuna işaret eder. Hâlihazırda, kooperatifler birçok vergi muafiyetine sahipler. Ancak, kooperatiflerin ortak dışı işlem yapmaları ya da iktisadi işletme kurmaları halinde söz konusu muafiyetler ortadan kalkıyor. Meclis Genel Kurulunda görüşmelerine devam ettiğimiz Torba Kanun tasarısı ile bu muafiyetlerin kalkmasının önüne geçiliyor. Yani bundan sonra kooperatifler ortak dışı işlem de yapsalar, iktisadi işletme de kursalar kendilerine sağlanan vergi muafiyetlerinden yararlanmaya devam edecekler” dedi.

Turan, ayrıca kooperatiflere ait olan ancak ekonomik ömrünü tamamlamış taşıt, demirbaş gibi araçların satışı halinde de vergilendirilmeyeceklerini söyleyerek, “Mevcut durumda kooperatiflerin ekonomik ömrünü tamamlamış ürünlerini satması halinde vergilendirme söz konusu oluyor. Ancak yeni düzenlemeden sonra kooperatifler ellerinde bulunan ekonomik ömrünü tamamlamış taşıt, demirbaş gibi iktisadi araçlarını satmaları halinde bunlar ortak dışı işlem sayılmayacak. Böylelikle de vergilendirmeye tabi tutulmayacak. Sağlanan bu kolaylıklar Çanakkalemizin ekonomik ve sosyal anlamda daha da gelişmesini sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com