Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DANAYA BAKMA! ANAYA BAK!

Hükümet, et fiyatlarını düşürmek

Hükümet, et fiyatlarını düşürmek için ithal eti tercih etti. BİM ve A-101 mağaza zincirlerinde, Kıymayı 29, Kuşbaşı Eti ise 31 liraya satacak. Kıymayı ucuz satacağım diye üreticiyi kıyıyorsunuz, farkında değil misiniz? Merak ettiğimiz bir konu var. Ne kadar süre bu uygulama sürdürebilecek? Bir ay mı? Bir yıl mı? Sonuç nedir? Sıfıra sıfır, elde var sıfır. Niyetiniz, Kasap Esnafını, Üretici Köylüyü yok etmek midir? Zaten çiftçinin, hayvan yetiştiricisinin sıkıntısı, boyunu aşmış. Bir de siz vurun bari. Cari açık had safhada. Dövize ihtiyacımız var. Siz elimizde, avucumuzda olan dövizi de Et ithalatına, Canlı hayvan ithalatına veriyorsunuz. Mantıklı mıdır? Ucuz etin yolu, DANADAN DEĞİL, ANADAN GEÇER. Vatandaşın alım gücü, yaptığınız fahiş zamlarla iyiden iyi düştü. Et fiyatlarına düşürmek için gösterdiğiniz gayret de takdire şayan. Amma ve lakin, bir yeri yapayım derken diğerini yıkıyorsunuz. Hep söylüyoruz. Tarım ve Hayvancılığı uzun vadeli düşünmek lazım. Bugünden yarına halledilecek bir mevzuu değil. 50 yıldır Türk Çiftçisine verilen destekler, oy kapma politikalarından kaynaklandı. Memleketin tarımını, hayvancılığını düşünen yok. Kalkınmanın bir tek yolu var. Çiftçiyi, köylüyü desteklemek, üretimi teşvik etmek. Et fiyatlarını düşürmek için İthal silahını kullanmak, kendi çiftçimizin ayağına sıkmaktan başka bir şey değildir. Ucuz etin yolu, sütü teşvik etmekten geçiyor. Dişi sayısı arttırılacak, dolayısıyla kesimlik hayvan çoğalacak. Gelin. İllaki, Kesilecek hayvan ithal edeceksiniz, Süt verecek, doğuracak dişi hayvan ithal edin.

                                ET SÜT KURUMU

Yerli Üreticinin elindeki Dana, 25 liradan, Karkas et olarak alınacakmış. Nasıl alınacak ki? Türkiye’de 12 Et-Süt Kurumu var. Vatandaş onlara nasıl ulaşacak? Bakmayın siz 25 lira dediklerine. Üreticinin eline, kesintileri yapıp, 21-22 lira verecekler. Nakliyeyi de sayarsak, çiftçi Danasının kilosunu 20 liraya satmış olacak. Böyle çözüm mü olur? Şu an piyasada, Dana Karkas 26-27 lira. Net olarak. Vatandaş Enayi mi? Çanakkale’den, Sakarya’ya 3-5 hayvanını kestirmeye götürecek. Ayrıca bu 25 liralık fiyat %57 randıman, 200 kilo ve üzerindeki hayvanlar için verilmiş fiyat. Zaten yerli hayvanın Karkas ağırlığı bu kadar değil. Daha az randımanlı Danaya, Et-Süt Kurumunca ödenecek fiyat ise kilo başı 19 lira. Kesintileri de çıkardınız mı, vatandaş çırak kalacak! Kim götürür verir Danasını yahu? Bu fiyatlar, Et Süt kurumunun sitesindeki Resmi fiyatlar. Biz uydurmadık yani. Rahmetli Erbakan Hocanın dediği gibi Pansuman tedbirlerle, göz boyamakla, ne millet ucuz et yer ne de hayvancılık gelişir.

                                 KAHKAHA

Dişçi, diş çektiren kadına demiş ki: – Bu diş çekimi için sizden iki misli ücret almak zorundayım hanımefendi! Diş çektiren kadın sormuş: – Neden doktor bey? – O kadar yaygara yaptınız ki; bekleme odasındaki müşterilerimden ikisi çığlıklarınızı duyunca, hemen kalkıp gittiler!**** Oruç tutan Bektaşî, çok susamış. Vakit geçirmek için kırda gezmeye başlamış. Oluğundan gürül gürül su akan bir hayrat çeşmesi görünce, adeta kendinden geçmiş ve ağzını dayayıp lıkır lıkır içmeye başlamış. Bu sırada oradan geçen biri görüp seslenmiş:
– Aman erenler ne yaptın? Oruç gitti! Bektaşî, ağzının iki yanından süzülen sular bağrına doğru inerken cevap vermiş: – Oruç gitti ama fakire de can geldi! Sağlıcakla kalınız.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech