Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuklar bilişimle üretiyor

Çanakkale Belediyesi bünyesinde 15

Çanakkale Belediyesi bünyesinde 15 Ekim 2016 tarihinde hizmet vermeye başlayan Çocuk Kültür Evi’nde çocuklar robotik/maker atölyeleri aracılığıyla bilişimle üretmenin keyfini yaşıyor.

Çanakkale Belediyesi resmi web sitesinde yer alan habere göre; çocuklara üretim odaklı bilişim becerilerinin kazandırılması hedefiyle, Çocuk Kültür Evi’nde başlatılan atölye programı Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in Bilişim Garaj Akademi bünyesinde hazırladığı online eğitim platformu üzerinden yürütülüyor.

Bilişimde tüketim toplumundan üretim toplumuna geçişteki en önemli unsur olan çocukların erken yaşta bilişimle üretim becerisi edinmelerinin yolunu açan atölye programı merak eden, soru soran, risk alan, özsaygı ve özgüven duygusu gelişmiş, üreten girişimci çocuklar yaratmayı hedefliyor.

Yeni nesillerin bilişim teknolojilerinin iletişim, tüketim ve eğlence boyutlarının yanı sıra üretici ve problem çözücü özelliklerini de tanımalarını ve “inovasyonlarla ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” becerilerle donatılmasını hedefleyen program Kodlama, 3D Tasarım &Üretim, Akıllı Cihaz Tasarımı (Robotik) ve Web Tasarımı başlıklı 4 ana modülden oluşuyor.

Çocuklar bu program aracılığıyla teknolojik bilgi ve becerinin yanda son yıllarda “evrensel okuryazarlık” olarak da adlandırılan; yaratıcı ve eleştirel düşünme, işbirliği içerisinde çalışma, problem/sorun çözme gibi bilgi ve becerileri de kazanıyorlar.

Çocuk Kültür Evi’nde yürütülen atölye programlarında Ekim 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında 226 çocuk, Temmuz ve Ağustos 2017 Yaz Atölyeleri kapsamında 279 çocuk ve 2017-2018 döneminde 171 çocuk olmak üzere toplam 676 çocuk robotik/maker dünyasına adım atarak özgüven ve yetenekleri konusunda farkındalık kazanmanın yanı sıra üretme ve buluş yapma duygularını da pekiştirme fırsatı buluyorlar.

Eğlenerek öğrenme, bilişimle üretme becerisi edinme, 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişmesi, akıl yürütme becerisinin gelişmesi, stratejik düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrenme, planlı hareket etme becerisi kazanma, odaklanma alışkanlığı kazanma, iletişim ve sosyalleşme becerisi gibi birçok kazanımı olan programla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt için Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’ne 0286 217 7311 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech