Yılların Bayramiç Helvası  

Çanakkale’de helva dendiğinde akla ilk gelen ilçe Bayramiç. Cuma Pazarında kurduğu tezgahta, kendi imalat ürünlerini satan Mehmet Ali Karagöz, Bayramiç Helvası ile alakalı bilgiler verdi.

Yaklaşan kış mevsiminde insanların tatlıya olan ihtiyacının arttığı herkes tarafındanbiliniyor. Yıllardır Çanakkale bölgesinde hemen her ilçenin pazarında tezgahlardaki yerini alan Bayramiç helvası ise hafif tatlı sınıfında bir alternatif.

“ALTERNATIF TATLI BAYRAMIÇ HELVASI”

Bayramiç’ten gelen ve Cuma Pazarında tezgah açan Mehmet Ali Demir kendi üretimleri olan helva ile ilgili şu bilgileri verdi: “Vatandaşlar taraından helvaya ilgi kış mevsiminde biraz daha artıyor. Soğuk havalarda insanlar daha fazla tatlı ihtiyacı hissediyor. Helva hafif tatlılar sınıfına girer. Özellikle sabah kahvaltılarında tahin, pekmez tavsiye edilir. Sezon başladı diyebilirim. Biz Bayramiç’teki kendi imalathanemizde üretim yapıyoruz. Bazı gıda ürünleri sonrasında yenen helvanın, vücuttaki ağır metalleri aldığını biliyorum. Kırmızı helva olarak bilinen helvayı kilosu 15 TL’den, dae helvayı’da 5 Tlden satıyoruz. Rakamlardan memnunuz.”

Engin Ören, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com