VEGAN GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Öncelikle böyle bir beslenme tarzındaysanız sizin de gününüz kutlu olsun sevgili okurum. Düşündüm ki, 1 Kasım günü bu hafta içindeyken kutlamış, uyarmış ve de bu konu hakkında bilgilendirmiş olurum.

Öncelikle nedir bu vegan beslenme tarzı? Aslında aşina olduğumuz vejetaryenliğin çeşitlerindendir. Daha net bir ifadeyle en katısıdır. Vegan beslenme tarzını benimseyen bireyler hayvansal gıdaları tüketmezler. Buradan anlayacağınız sadece et ve ürünleri değil; süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı hiçbir gıdayı tüketmezler. Tabii akla hemen şu soru geliyor: Kalsiyum, demir gibi mineralleri, B12 vitaminini nasıl alıyorlar? İşte tam da değinmek istediğim konu bu sevgili okurum, çünkü bazı elzem vitaminleri sadece hayvansal kaynaklardan alıyoruz B12 gibi… Adım adım önerilerle vegan beslenme tarzında dikkat edilmesi gereken konuları konuşalım:

*Öncelikle B12’ den konuşmuşken hemen değinelim bu konuya çünkü veganlar B12 vitaminini hiçbir kaynaktan alamıyorlar bu yüzden de takviye kullanmaları gerebilir. B12 enerji metabolizmasından, bağışıklık sistemine kadar etkili bir vitamindir ve sadece et grubundan alabildiğimiz bir vitamindir. Rutin aralıklarla değerlerinizi kontrol ettirmeli ve hekim, diyetisyen kontrolünde takviye almalısınız.

*Vitamin, mineralden giderken kalsiyum ve demir minerallerine değinelim. Kabul, bitkisel protein gerçeği var ve bu kaynaklarda da demir bulunuyor ancak bitkisel protein kaynaklarındaki demir minerali hem olmayan demir dediğimiz yani biyoyararlığı düşüktür. Bu yüzden bitkisel protein kaynakları olan baklagilleri tahıllarla tüketmek ve bunun yanında bolca C vitamini almak, demirin yararlılığını artıracaktır.

*Peki veganlar süt ve süt ürünlerini tüketmiyorsa kalsiyumu nasıl alıyor, kemik sağlıkları tehlikede mi? Aslında bu konuda şanslılar ki çoğu koyu yeşil yapraklı sebzenin, tahinin ve susamın kalsiyum değerleri zengin. Bu besinleri menülerine eklediklerinde bu ihtiyacı karşılamış olurlar.

*Bence B12 vitamininden sonra en önemli konu omega-3 dediğim esansiyel yağ asidi! Balıkta bol miktarda bulunan omega-3; ceviz ve keten tohumunda da oldukça mevcut. Bu yüzden günlük beslenme rutininde cevize ve keten tohumuna yer vermek önemlidir.

*Yağlı tohumları hayatınıza katmak hem vitamin mineral dengeniz için aynı zamanda da protein kaynağı olarak güzel bir alternatiftir.

Bunlar önemini vurguladığımız konular. Aynı zamanda sebze ve meyve tüketiminde çeşitliliği sağlamak, baklagilleri hafife almamak, veganlar için hayati öneme sahip noktalardır. Herkesin hayat dengesinde, beslenmesinde ve ruhunda uyumu yakaladığı güzel bir hafta sonu diliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com