Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Bilimsel laik demokratik eğitim şarttır”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi dün eğitim sisteminde yapılan sürekli değişiklikler ve eğitim politikaları hakkında basın açıklamasında bulundu. Her Milli Eğitim Bakanı’nın farklı politikalar uyguladığı eğitim sisteminin giderek bozulmaya uğradığı konuşuldu. Basın açıklamasında öne çıkan nokta bilimsel, çağdaş ve demokratik eğitim sisteminin gerekliliği oldu.

Çanakkale Eğitim Sen Şubesi dün basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını Çanakkale Eğitim Sen Şube Başkanı Filiz Savaş okudu. Eğitim sisteminin sürekli olarak değişmesi ve mevcut eğitim politikaları eleştirildi. TEOG sınavının yerine daha hangi sınav sisteminin geleceği belirsizliğini korurken, giderek dindar ve kindar nesiller yetiştiği açıklamada okundu.

“SİSTEMİN BEDELİNİ EĞİTİM EMEKÇİLERİ VE ÖĞRENCİLER ÖDÜYOR”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş’ın okuduğu bildiride, “Hükümetin eğitim politikalarındaki tercihleri ve tüm itirazlara rağmen dayatmaları eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin haklarını ve tercihlerini yok saymaktadır. Siyasi iktidarın kabul edilemez eğitim politikaları ve uygulamaları toplumun geleceğini tehdit eder boyutlara gelmiştir. AKP, eğitim alanına dair yaptığı her düzenleme ile inşa etmeye çalıştığı yeni rejimin temellerini güçlendirmekte, kendi iktidarına sadakatin ve itaatin tesis edilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Bu tablo içerisinde eğitim emekçileri ve öğrencilerin payına düşen, hükümetin yarattığı sorunlar yumağının içerisinde haklarına, emeklerine ve geleceklerine sahip çıkmaya çalışmak olmaktadır” açıklamalarına yer verildi.

“EĞİTİME AYRILAN PAY AZALDI”

Açıklamada, “2017 yılında 85 milyar 49 milyon TL olan MEB bütçesi, 2018 yılı için 92 milyar 529 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bütçe rakamları içinde en kapsamlı ve en yaygın kamu hizmetleri içinde yer alan eğitime ayrılan pay, hükümetin eğitim hedeflerini gerçekleştirmek bir tarafa, mevcut ihtiyaçları bile karşılayabilecek seviyede değildir. MEB bütçesinin toplamda yüzde 80’i, personel giderleri (%69) ve sosyal güvenlik devlet primi giderlerine (%11) gitmektedir. MEB kamu kaynaklarını özel okullara aktarmak yerine devlet okullarına ihtiyacı kadar kaynak ayırmalıdır. MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay mutlak anlamda arttırılmalı, eğitimi ticarileştirmeyi hedefleyen özel sektör, dini vakıf ve cemaatlerle yapılan ya da yapılacak olan her türlü ortak proje ve protokoller iptal edilmelidir. Öğretmenler sadece kadrolu istihdam edilmeli, eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamalarına derhal son verilmelidir” cümleleri yer aldı.

“EĞİTİM SİSTEMİNİN NERESİNDEN TUTSAK ELİMİZDE KALIYOR”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi’nin yapmış olduğu basın açıklamasında sonuç olarak, “AKP, 15 yıllık iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olmuş ve her başarısız olduğunda sistem değişikliği yaparak, kendi başarısızlığının üzerini örtmeye çalışmıştır. Ancak yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velilerde büyük endişe yaratmaktan başka bir sonuç ortaya çıkarmamaktadır. AKP’ye oy verenler dahil, ülke nüfusunun çok büyük bölümünü genel olarak eğitimde yaşanan olumsuzluklardan ve sürekli sistem değiştirilmesinden son derece rahatsızdır.Eğitim sistemi neresinden tutsak elimizde kalan bir hale dönüştürülmüştür. Böylesi bir durumda alelacele yapılan her değişiklik sorunun içinden çıkılmasını güçleştirmekte, sonuçların daha ağır olmasına neden olmaktadır. Yapılması gereken hâlihazırdaki toplum mühendisliği mantığının ortadan kaldırılması, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü bir yönetim aklıyla sorunların ele alınması ve köklü çözümler üretilmesidir” söylemleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech