Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rus Gazetecilerden Gelibolu’ya ziyaret

2018 Troia Yılı kapsamındaki

2018 Troia Yılı kapsamındaki tanıtım çalışmalarını desteklemek üzere altı gün sürecek bir gezi için Çanakkale’ye gelen gazeteci ve seyahat yazarlarından oluşan heyet Gelibolu Kaymakamı Kılınçkaya ve Belediye Başkanı Özacar’ı ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, 2018 Troia Yılı kapsamındaki tanıtım çalışmalarını desteklemek üzere altı günlük bir program için Çanakkale’ye gelen Rus heyet ilk ziyaret programını Gelibolu’ya gerçekleştirdi. Olga Mikailova, Larisa Vasılava, Mariia Chernıakhovskaia, Elena Isayko, Fedor Yurin ve Tatyana Belonojkina isimlerinden oluşan gazeteci ve seyahat yazarlarının yer aldığı heyet Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Gelibolu’nun Rus tarihinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Bolşevik devriminin ardından Rusya’dan gemilerle kaçan 25 bin Rus, 1920’de Gelibolu’ya gelerek bir yılı aşkın yerleşik düzen kurmuşlardır. Bugün burada sizleri konuk etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Dünya bütün savaşlardan ders çıkaramayıp ne yazıkki savaşmaya devam ediyor. Savaşların sona ererek dostluğun tüm dünyaya kalıcı olarak hakim olması en büyük dileğimiz” şeklinde konuştu.

Rus heyete 2018 Troia Yılı kapsamındaki tanıtım çalışmaları için teşekkür eden Başkan Özacar, sohbet havasında süren ziyarette tarihsel süreçten karşılıklı bilgiler aktarıldı. Rusya Federasyonu’nu temsilen ilçeye gelen heyet daha sonra Kaymakam Hakan Kılınçkaya’yı ziyaret etti. Kılınçkaya, heyet ile yaptığı görüşmede diğer ülkelerde bulunan kültürel mirasların korunmasının önemine dikkat çekerek uluslararası alanda tanıtılması turistik gezilerde bu alanların ön planda tutulması ve karşılıklı olarak ülke vatandaşlarının bu konuda teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Rus heyet bu ziyaretler sonrasında onurlarına verilen yemeğin ardından Gelibolu’daki Rus Anıtı’nı ziyaret ederek ilçeden ayrıldı.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech