‘İNSANLAR’ MI, KİM ONLAR?

Çanakkale merkeze bağlı Işıklar Köyü Dörtyol Mahallesi’nde tavuk etlerine karıştırılan zehirle sokak köpekleri ve kediler katledildi. Telef olan sokak köpeklerinden birinin yakında doğum yapacak olması, ikisinin ise, yavrularının bulunması üzüntünün boyutunu arttırırken, hayvanseverler olayı kimin yaptığının bir an önce bulunmasını istedi.

Bir gazetede ‘Bunları yapanlar insan olamaz’ başlığını gördüm sonra da düşündüm.

Hayvanlar da böyle yapmaz birbirlerine…

Peki, o zaman kim yaptı?

Tanım olarak ‘insanlar’ yaptı.

Bunu yapana ‘insan’ denir mi o ayrı bir tartışma konusu ama emin olun ‘hayvan’ da denmez.

Bir de farklı acı öyküsü var olayın…

Manyas, ‘Lucy’ ismini verdikleri sokak köpeğinin zehirli tavuk eti ile öldürüldüğünü anlatırken, “Biz onu sahiplendik. ‘Lucy’ de gebeydi. 15 gün sonra doğuracaktı. Zehirli etten telef olmuş” dedi. Mobilya atölyesi bahçesinde ve mahallede zehirlenerek öldürülen kedi ve köpekler ise muhtarlık tarafından bulundukları yerlerden toplanarak gömüldü.

Işıklar Köyü Muhtarı Ali Alp, “Hayvanların zehirlenmesini doğru bulmuyoruz. Konuyu araştırıyoruz. Ama zehirlemek de olmak. Sokak hayvanlarının zehirlenmesini de doğru bulmuyoruz” dedi. Hayvanseverler, olaya tepki gösterirken, katliamı kimin yaptığının bir an önce bulunmasını istedi.

Durum bu…

Varsayalım ki; yapanlar bulundu.

Ne olacak?

Hukuken ‘insanca’ muamele edilmesi gerekiyor ama ‘orman kanunu’ denen bir şey de var, hem de bilinen yer yer uygulanan bir şey…

Yok, yok hayvanlar yapmaz öyle şey…

İnsanlara, insan kalabilenlere hayvan sevgisini yaşayanlara selamlar…, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com