Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Demokrasisiz Cumhuriyet!”

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek: Demokrasisiz Cumhuriyet!

Yerel gündemi ve ülke gündemini değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, belediyelere yapılan zorlamaları ve istifaları da değerlendirerek “Yerel demokrasiye darbe vuruluyor.” diye konuştu. Avukat olan Milletvekili Erkek, Türkiye Cumhuriyeti’nin artık bir hukuk devleti olmadığını da vurguladı. 

CHP Çanakkale Milletvekili ve T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Muharrem Erkek, Büyük Truva Otel’de düzenlediği toplantıda yerel ve ülke gündemini değerlendirdikten sonra basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

“ŞEHİT GELMEYECEK” DİYENLERİ İSTİFAYA DAVET ETTİ

Sözlerine Van’da dün sabah şehit olan askerlerimize rahmet, ailelerine baş sağlığı dileyerek başlayan Milletvekili Erkek, “Referandumda ‘Evet’ çıkacak terör bitecek, şehitlerimiz gelmeyecek diyenler de birazcık onurları varsa istifa etsinler. Vicdanlarında bir rahatsızlık var mı? Utanıyorlar mı? Merak ediyorum.” diyerek ilkesiz siyaset yapıldığını belirtti.

“ÇANAKKALE ÇOK GÜZEL BİR CEVAP VERDİ”

Çanakkale için “Türkiye’nin batıya bakan aydınlık yüzü” ifadelerini kullanan Erkek, bu yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet tarihinin en kalabalık Fener Alayının yapıldığını ve kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla 20 binin üzerinde Çanakkaleli’nin; Cumhuriyetine ve seçtiği Belediye Başkanına sahip çıktığını belirtti. Demokrasiye darbe vurmak isteyenlere Atatürk Cumhuriyeti ile sorunu olanlara çok güzel bir cevap verdiğini vurgulayarak, Cumhuriyet’in önsözü olan bir ilin Milletvekili olduğu için çok büyük bir gurur duyduğunu ifade etti. Erkek, ayrıca 2018’in 18 Mart’ında çok daha kalabalık, coşkulu ve kararlı olacaklarının altını çizerek, “Çanakkale Belediye Başkanını konuşturmamak kimsenin hakkı da değildir, haddi de değildir” dedi.

“ERKEN YEREL SEÇİM YAPILMALIDIR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim söylemini de hatırlatan Erkek, “Yerel ve genel seçimlerin derhal yapılması lazım. Demokrasiyi yeniden tesis etmek için yapılması gereken tek şey seçimdir. Demokrasi ve hukuk tamamen askıya alındı. Bir belediye başkanını istifaya zorlayamazsınız. Bu, aynı zamanda suçtur. Türk Ceza Kanunu’nun 114. Maddesini lütfen herkes okusun. Hiçbir kamu görevlisini hiç kimse istifaya zorlayamaz. Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı açıkça suç işlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti artık bir hukuk devleti değildir. Ancak bir şahıs devleti de değildir ve buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

“ÇANAKKALE’DE SOSYAL BELEDİYECİLİK HAKİM OLACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinde her zaman müfettişlerin olduğunu ve hep bir şeylerin arandığını kaydeden CHP’li Erkek, bu aramalara alışkın olduklarını belirterek hiçbir zaman da bir şey bulunmadığını kaydetti. Bunun nedenini ise sosyal belediyecilik anlayışında; katılımcı demokrasi, şeffaflık, dürüstlük olduğunu vurgulayan Erkek, CHP’li belediyelerde kamu yararına belediyeciliğin yapıldığını rant belediyeciliğin olmadığını vurguladı ve soruşturmaktan derhal vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

Erkek konuşmasının devamında Çanakkale’nin bütünşehir veya büyükşehir olup olmamasının bir önemi olmaksızın yerel seçimde, Çanakkale’de ve çok sayıda ilçede sosyal demokrat belediyeciliğin hakim olacağından emin olduğunu belirtti. Yeni seçilen CHP örgütleriyle, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle stratejik çalışmalarının hazır olduğunu ve kongreler sürecinin bitmesiyle çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. Çanakkale’nin 29 Ekim’de de görüldüğü üzere en güzel cevabı yerel seçimde de vereceğini belirten Milletvekili Erkek, “Demokrasilerde Reis olmaz. Demokrasilerde biat olmaz. Demokrasilerde halka ve yargıya hesap verilir, bir kişiye değil.” dedi.

“AK PARTİLİ BELEDİYELER OY İSTEYEMEYECEK”

“Referandumda yapmayın, egemenliği şahsileştirmeyin, bir kişiye teslim etmeyin dedik.” ifadeleriyle uyarıda bulunduklarını hatırlayan Erkek, AK Partili belediyelerin seçildikten 3 ay sonra istifaya davet edilebileceği için artık AK Partili adayların halktan oy isteyemeyeceklerinin de altını çizdi. Milletvekili Erkek, referandumda “Evet’ için gece gündüz çalışan ve şimdi görevden alınan belediye başkanlarının da o zaman kendi sonlarını hazırladıklarının farkında olmadığını, yaşananların kendilerini haklı çıkardığını belirtti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayarak, Çanakkale Belediyesi’ne ise yapılması planlanan bir müdahalenin asla gerçekleşmeyeceğini ileri süren Erkek, bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Erkek ayrıca 25 Ekim’de kurulan İYİ Parti ve Kepez’in ilçe olmasına yönelik sorulara da cevap verdikten sonra toplantı sona erdi.

Eylem Gözeldere – Tunahan Ünsal

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech