Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Annelerin korkulu rüyası: Kırık!

Kırık herkesin ürktüğü bir

Kırık herkesin ürktüğü bir durum olabilir ama özellikle büyüme çağında çocuğu olan annelerin adeta korkulu rüyasıdır. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse iyileşmesi bir o kadar kısa sürede tamamlanacak olsa da, yeni yeni koşturup, dünyayı keşfetmeye başlayan çocuğunuzun başına böyle bir şey gelmesi elbette ki anneleri dehşete düşürür.

Yeni doğanlarda ve büyüme çağındaki çocuklarda oluşan kırıklar, aileleri büyük endişeye sevk ediyor. Bu kırıkların arasında köprücük kemiği kırığı ise hiç kuşkusuz en şaşırtıcı olanlarından biri. Küçük çocuklardaki kırıkların büyük çoğunluğu el, ayak ve bacaklarda meydana gelirken; köprücük kemiği (klavikula) kırığı çok daha nadir görünüyor.

Klavikula, köprücük kemiği nerededir?

Köprücük kemiği, omuzu oluşturan skapula kemiği ile göğüs kafesi önündeki sternum arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır.

Çocuklarda Klavikula Kırığı Nasıl Olur?

Klavikula kırıkları çocukluk yaş grubunda sık görülen kırıklardandır. Köprücük kemiği kırığının en erken görüldüğü zaman zor doğum sırasındaki travma ile olmaktadır. Bunun yanı sıra düşme ve trafik kazaları ile de olmaktadır.

Köprücük Kemiği, Klavikula Kırıklarınıın Bulguları Nelerdir?

En önemli bulguları, köprücük kemiği üzerinde şişlik, bastırma yada hareket sırasında kıtırtı benzeri bir sesin gelmesi ve ağrıdır. Köprücük kemiği kırığı olan çocuklar, o taraftaki kollarını kullanmak istemezle ve yukarı kaldırmakta güçlük çekerler.

Klavikula Kırıklarında Tanı Nasıl Koyulur?

Tanı fizik muayene, anemnez ve radyografik inceleme ile koyulabilmektedir.

Çocuk Köprücük Kemik Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda köprücük kemiği kırıklarının çok büyük bir kısmı ameliyata ihtiyaç duymadan tedavi edilebilir. Yeni doğan döneminde kolu gövdeye sargı yada bandajla baitçe tespiti, daha büyük çocuklarda 8-bandajı uygulaması, Velpau bandajı uygulaması yada kol askısı ile tespit edilmes,i tedavi de yeterlidir.

Yeni doğan döneminde 1 haftada kaynama sağlanırken, oyun çağı ve okul çağı çocuklarda 4 haftada kaynama sağlanır.

Çocuk Klavikula Kırıklarında Cerrahi Tedavi Ne zaman Gerekir?

Çocuk köprücük kemiği kırıklarında Cerrahi Tedavi; açık kırıklar, çok parçalı kırıklar, cilde saplanmış kırık parçaları varlığı, aşırı ağrı durumu ve konjenital klavikula psödoartrozu durumunda uygulanır.

Kırık tedavisinde beslenme

Hangi yaşta olunursa olunsun kırıkların geç iyileşmesindeki en temel faktör yetersiz ve dengesiz beslenme olabiliyor. Uzmanlar bunun önüne geçebilmek amacıyla kollajen yönünden zengin protein ve kalsiyum kaynaklarının tüketimini arttırmak gerektiğini, beslenmeye likopen ve flavonoidlerin eklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Özellikle roka, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve domates gibi kırmızı renkli sebze ve meyveler ile soya ürünleri, kereviz, salatalık, siyah ya da yeşil zeytin gibi sülfür içeren gıdalar, C vitamini içeren besinler, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren gıdalar, kuru erik, keten tohumu, kuşburnu, avokado, fasulyegiller gibi besinler kolajen üretimine katkı sağlayan gıdalardan en önemlileridir.

Likopen havuç ve domateste bulunurken, flavonoidler maydanoz, yaban mersini, siyah çay, kakao ve yerfıstığında bulunuyor.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech