Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin en iyi 4. kütüphanesi

Türkiye’deki kütüphaneler arasında Arkeoloji

Türkiye’deki kütüphaneler arasında Arkeoloji uzmanlığı bakımından Çanakkale’de bulunan Osman Korfmann Kütüphanesi, en iyi 4.Arkeoloji Kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Çanakkale Merkez İlçe’de Cevatpaşa Mahallesi’nde Troia Vakfı’na ait olan kütüphane arkeoloji alanındaki donanımıyla vatandaşların uğrak noktası halinde…

2012 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü ile birlikte Korfmann Kütüphanesi, Üniversite ile eşgüdümlü çalışmaya başlamıştır. Korfmann Kütüphanesi’nde bulunan tüm kaynaklara Üniversite Kütüphanesi katalog sistemi üzerinden ulaşılmaktadır.

Kütüphanene haftanın altı günü açık olup bir gün (Pazar günü) kapalı kalmaktadır. Kütüphane sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kütüphanenin çalışma saatleri Troia Vakfı’nın çalışma saatleriyle doğru orantılıdır.

Troia ile ilgili Troia hakkındaki kazılarla ve çalışmalarla ilgili ne kadar inceleme ve çalışma varsa kütüphane de mevcuttur. Osman Korfmann Kütüphanesi sorumlusu ve Arkeolog Fecri Polat, kütüphanenin vatandaşlarca ilgi gördüğünü özellikle okul döneminde kütüphanenin kalabalık olduğunu söyledi.

GÜNLÜK ORTALAMA KİŞİ KATILIM SAYISI 27

Polat, “Kütüphanemizce tutulan istatistiklere göre günlük ziyaretçi sayısı ortalama bir rakam verilecek olursa 27’dir. Kişi sayısı Okulların açılmasıyla ve sınav dönemlerinde artmaktadır. Öğrenciler bilhassa vize final dönemlerinde kütüphaneye yoğun ilgi göstermektedirler. Önceleri kütüphaneye katılım bu kadar yoğun değildi. ‘Kap Kitabını Gel’ adlı bir kampanya başlattık. Kampanyanın amacı insanların kütüphaneyi tanıması ve katılımlarının artması yönündeydi. Kampanya çok olumlu sonuçlandı ve ilgi alaka artmaya başladı.” diyerek katılımdan memnun olduklarını dile getirdi.

KÜTÜPHANE BÜNYESİNDE BİR ÇALIŞMA SALONU MEVCUT

Arkeolog ve Kütüphane sorumlusu Polat; “Kütüphane bünyesinde 18 Mart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğrencilerin kullanabilmeleri için bir çalışma salonu mevcut. Bu salonda istedikleri zaman gelip bilgisayar masalarında çalışma yapabilirler. Her öğrenci bireysel olarak çalışma masalarında çalışabilme alanına sahip oluyor. Bizler elimizden geldiğince öğrenciler için sessiz ve uygun ortam koşullarını sağlamaya gayret ediyoruz.  Zaten öğrenciler de yoğun olarak kütüphaneye katılım gösteriyor.” dedi.

Kütüphane bünyesindeki kaynaklar, vatandaşların kullanmaları için teslim edilemiyor. Bunun sebebi ise Kütüphanede kitap teslimleriyle ve emanet işlemleriyle ilgili herhangi bir sistemin bulunmaması olarak belirtildi.

KAZI ÇALIŞMALARINI OSMAN KORFMAN KÜTÜPHANESİ’NDE YAPIYOR

Polat, konuyla ilgili olarak “18 Mart Üniversitesi’nde Arkeoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora programlarının açılmasına kütüphanemizin katkısı olmuştur. Çünkü YÖK’ün almış olduğu karar dolayısıyla bir Üniversitede Yüksek Lisans ve Doktora programlarının açılabilmesi için o ilde araştırma yapılabilecek bir kütüphane olabilmesi gerekmektedir. Bizim kütüphanemiz de Üniversitedeki yüksek lisans ve doktora bölümlerinin açılmasına katkı sağlamıştır.” diyerek kütüphanenin akademik çalışmalar için zemin oluşturduğunu söyledi.

Kendisinin de Troia kazı ekibi içerisinde yer aldığını söyleyen Polat, “Troia kazı ekibi kazılardan önce ve sonra toplantılarını plan ve projelerini Osman Korfmann Kütüphanesi’ndeki salonda yapmaktadır. Kazı ekibi olarak Kütüphanede bir çalışma salonumuz mevcut olup kazı öncesi ve sonrası gerekli toplantıları ve çalışmaları bu salonda yapmaktayız. 

“TÜM KAZI EKİPLERİ KÜTÜPHANEYİ KULLANABİLİRLER”

Polat son olarak Çanakkale bölgesinde Arkeolojik kazılar yapan tüm ekiplere seslenerek, “Troia ekibi olarak çalışmalarımızı kütüphane içerisinde gerçekleştiriyoruz. Çanakkale’deki tüm kazı ekiplerine sesleniyorum bizim gibi onlarda kütüphanede çalışabilirler, toplantılar yapabilirler. Ekipler için her zaman en uygun ortamı sağlamaktan ve çalışmalarına destek olmaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech