Üreticide Bayram Havası

Yılda 3 kez hasat yapılan domateste, ilk iki turfanda tarla çıkış fiyatlarının 40-50 Kuruşlara kadar düşmesinden dolayı mağdur olan üretici, son turfanda fiyatın 1.20 ile 1.60 TL arasında oluşmasından memnun...

Üke üretiminin yüzde 5’ini karşılayan ve ününü tüm ülkede duyuran Çanakkale Domatesinde son turfan ürünler tezgahlardaki yerini aldı. Çanakkale’de yılda 3 kez ekilen ve ürün alınan domateste ilk hasat döneminde tarladan domatesin zaman zaman 40-50 Kuruşlara kadar düşerek çıkması, domates üreticisini mağdur etmişti. Son turfanda domates verimliliği, zararlılarla mücadele ve üreticinin durumu ile alakalı Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile Cuma Pazarında domates satan pazar esnafları gazetemize açıklamalarda bulundu.

“SON TURFAN FİYATLARI ÜRETİCİMEMNUN ETTİ

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya tüm yıl için bir özet niteliğinde gazetemize yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Domateste ülkedeki toplam üretimin yüzde 5’ini Çanakkalede gerçekleşiyor. İlimizde 3 adet hasat dönemi yaşanıyor. Temmuz ayının 25’ine kadar dikimler yapılır ve bu dikimler son turfan için yapılır. Şu anda piyasada satılan domatesler son turfan diye tabir ettiğimiz domateslerdir. Bu domatesler Eylül ayı  itibari ile tezgahlardaki yerini almaya başlar. Bu yıl domateste hastalıklarla mücadele noktasında Çanakkale Valiliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ÇOMÜ ve Çanakkale Ziraat Odası işbirliği ile başarılı bir yıl geçirildi. İlk ve orta turfan domates üretimi yapan çiftçi rakamlarla alakalı sıkıntılı dönemler geçirdi. 40-50 Kuruşa domates satıldı. Ancak son turfan domateslerde fiyatlar artmaya başladı. Asıl Çanakkale domatesi dediğimiz domates, bu son turfanda ekilen domatestir. Son turfan domateste tarladan çıkış fiyatları 1.20 ile 1.50 TL arasında değişiyor. Üretici şu an için memnun. Ancak yine rahatsız olduğumuz konulardan birisi tarladan 1.20 TL’den çıkan domatesin, aracının üzerine koyduğu karla kilosu 4-5 TL aralığında satılması. Bunun önüne geçmek için Hal yasaları düzenleniyor. Tüketicinin de çıkarlarını korumak adına bu Hal yasalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

“BU FİYATLAR MAĞDUR ETMEZ”

Cuma Pazarında esnaf olan ve kendi üretimi olan domatesi satan İbrahim Göncük, tarladan şu an için domatesin 1.20 TL ile 1.60 TL gibi fiyatlardan çıktığını belirtti. Tezgahtaki satış fiyatının 2.50 TL olmasının kendilerini memnun ettiğini belirten Göncük, bu fiyatlarla yapılan satışların üreticiyi mağdur etmeyeceğinin altını çizdi.

“BİZ TARLADAN 1.60 TL’YE ALIYORUZ”

Yine Cuma Pazarında esnaflık yapan Ahmet Arslantaş ise şunları belirtti: “Biz domatesi kendimiz üretmiyoruz. Alıp satıyoruz. Şu anda pazarda domates fiyatı ortalama 2.50 TL. Biz tarladan şu an için domatesi 1.60 TL’den satın alıyoruz. Bu fiyatlardan biz de memnunuz, üretici de memnun.”

Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com