Kestane kebap

Soğuk kış gecelerinin geleneksel yiyeceği olan kestane pazardaki yerini aldı. 5TL’den 18 TL’ye kadar satışı yapılan kestanenin faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bazı hastaların da kestaneden özellikle uzak durması gerekiyor.

Ayazma dağ kestanesi 5 TL’den, aşı kestane ise 18 TL’den Pazar tezgahlarında yer almaya başladı. Tadı daha lezzetli olan ayazma dağ kestanesi ucuz olmasına rağmen pişirmesi ve yenmesi zor olduğu için tercih edilmiyor.

Kestane meyvesi kışın vazgeçilmezidir. Enfes tadının yanı sıra kestanenin faydaları da saymakla bitmiyor. Tatlısı, közlemesi, reçeli… Her tarifi ile bambaşka bir lezzet sunan kestanenin faydalarını saymakla bitmiyor.Eskiden soğuk kış günlerinde sobanın etrafında toplanan aile fertlerinin en büyük zevklerinden biri kestane yemekti. Şimdilerde ise aynı keyif fırında kavrulan kestanelerle gerçekleşiyor. Ancak eskiye özlem hep var.

TADINA DOYUM OLMAYAN KESTANEN FAYDALARI NELERDİR?

Ateş düşürücü etkisi vardır. Sakinleştirir. Detoks özelliği ile vücuttaki toksinleri temizler. Kan basıncı düzenler. Kansızlıkla mücadelede etkili bir silahtır.Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Kas ve kemikleri güçlendirmektedir. Aynı zamanda dişler için de oldukça faydalıdır. Mide için çok faydalıdır. Özellikle akciğer kanserinde tavsiye edilen bir yiyecektir. Tok tutar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Felç geçirme olasılığını düşürür. Selenyum ve B1, B2 ve E vitaminlerini barındırır. İshali önler. Kolesterolü düzenler Antioksidan etkisi vardır. Kalp için güçlü bir koruyucudur. Halsizlik ve yorgunluğa birebirdir. Alzheimer’i önler. Afrodizyak etkisiyle cinsel performansı arttırır.

KİMLER KESTANE YİYEMEZ

Kestanenin faydaları olduğu kadar belli hastalıklara sahip insanlara zararı da olabilir. Bu nedenle özellikle şeker ve hipertansiyon hastaları kestaneyi tüketmemelidir. Aynı zamanda damar sertliği olanlar için ede tavsiye edilmez.

Dilek Akşen,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com