Çiftçinin beli bükük

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, TBMM’de söz aldı ve “AK Parti’nin yanlış tarım politikalarından, ülke genelinde olduğu gibi Çanakkaleli tarım üreticilerinin de nasibini aldığını hatırlatarak, üretim giderlerindeki vergilerin kaldırılması beklenirken, her geçen gün artıyor olması, çiftçimizin belini bükmektedir.” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz TBMM Genel Kurulunda söz alarak çiftçilerin üretim giderlerindeki vergilerin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Her geçen gün artan maliyetlerden dolayı artık çiftçinin belinin büküldüğünü vurgulayan Milletvekili Öz; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na “Bu konuda bir projeniz var mı?” sorusunu yöneltti. Milletvekili Öz, çiftçimizin yıllardır umutla beklediği açıklamanın bakanlık tarafından yapılmasını istedi.

“EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KAYNAĞI ÇİFTÇİNİN YOKSULLUĞUDUR.”

Milletvekili Öz sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Çanakkale’miz, AKP’nin tüm yanlış politikalarına rağmen tarım kenti olmaya devam ediyor ama Çanakkale domatesi, Lapseki kirazı, Umurbey şeftalisi, Yenice kapya biberi, Bayramiç elması, Biga çeltiği, Bozcaada üzüm üreticileri emeğinin karşılığından değil, AKP’nin üretim giderlerinin artmasından nasibini alıyor ve her geçen gün artan borçlar yüzünden çiftçimizin elinde tarım yapacağı arazi kalmıyor. Üretim maliyetlerinin artmasının yanında, çiftçimiz kredi çekmeye korkuyor çünkü kredi faizleri ödeme gücünün üzerindedir. Ayrıca ülkemizin ekonomik çöküşünün temel kaynağı, çiftçimizin yoksullaşması olarak görülmektedir. Girdi maliyetlerinin, elektrik, mazot, gübre ve ilacın dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi, çiftçimizin belini bükmektedir. Bu bağlamda, tarımı ve çiftçimizi zora sokan maliyet artırıcı bu unsurlarda, özellikle mazotta vergileri kaldırmanızı çiftçilerimiz dört gözle beklemektedir.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com