ÇANAKKALE’DE BÖYLE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun’un 1. maddesinde “1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır.

Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” denilmektedir. 2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekâletince düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerildi. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlandı. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan milli bayramlarımızdan biridir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yıl coşkuyla ve heyecanla kutlanmaktadır.

Heyecan’ ifadesi için ‘Çanakkale’de böyle’ diyorum diğer illeri bilemediğim için…

Kimse yanlış anlamasın lütfen.

Evet, Çanakkale o heyecanını ve ruhunu, toplumsal refleksini kaybetmeyen bir kent. O nedenle bugün on binlerin Fener Alayı’nda buluşup ‘Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Cumhuriyet’ diyeceğine eminim.

Bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.

Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com