Geri dönüşümsel sanat

Çanakkale Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı binanın alt katında, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Gaye Kırlıdökme Belen’in hazırladığı eserlerin sergisi yapıldı. Sergide eserler Katmanlar 2 ismi ile vatandaşlarla buluştu.

Katmanlar 2 sergisi Gaye Kırlıdökme Belen’in 2016 ve 2017 yıllarında yaptığı çalışmaları kapsadı. Eski çalışmalarında kullandığı bazı malzemeler ve aile kadınlarının, tekrar değerlendirilmek üzere söküp muhafaza ettikleri elbise parçaları, yeni üretilmiş el dokuması, transparan ve yarı transparan yöresel kumaşlardan oluşturulmuş şeritlerle sarıp sarmalandı.

Kompozisyonlar oluşturulurken, eski ve yeni kumaşların kendi yapısal kendi yapısal ve form özellikleri ile renkleri, çevreden esinlemeler ile bir araya getirildi. Eski ve anısı olan tekstil malzemeleri, yeni kumaşların oluşturduğu katmanlar arasında geleceğe taşındı.

GAYE KIRLIDÖKME BELEN KİMDİR?

1961’de Yunanistan’da doğan Belen, 1990’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okudu. 1993’te aynı üniversitede Yüksek Lisans yaptı. 2000 yılında Yrd.Doç,2011 yılında Doçent oldu. Yurtiçi ve yurtdışı birçok karma sergiye, sempozyuma ve çalıştaylara katıldı. Kişisel sergiler açtı. Halen üniversitede aynı görevine devam etmektedir.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com