BACASIZ FABRİKALARIMIZ ORGANİK TOPRAKLARIMIZ-4

KATI SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI

Selamlar… Bugünkü yazımızda sizlere katı solucan gübresinin doğaya, toprağa, insana, hayvana, bitkiye, havaya verdiği faydaları anlatmaya çalışacağım.

1- Toprak yapısını ve özelliğini iyileştirir. Toprak düzenleyicidir. Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını, güçlenmesini sağlar. Yani aşırı kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanılmasıyla meydana gelen zararlı etkileri ortadan kaldırır.

2- Topraktaki (zeminin) boşluk hacmini arttırır. Yani zeminin kolay havalanmasını sağlar. Bunu sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini en aza indirir.

3- Zor işlenen toprakların kolay işlenmesini sağlar. 

4- Toprağın su tutma kabiliyetini arttırarak kurak mevsimlerde tuzlanmayı önler.

5- Besin maddelerinin bitkilerce daha iyi kullanılmasını sağlar. Bitkiyi besleyici madde rezervini ve toprağın doğal verimliliğini arttırır. Temel vitaminler aminoasitler, enzimler, büyüme uyarıcılarıyla tam bir dengeli beslenme sağlar.

6- Bitkinin hastalıklara karşı bağışıklığını arttırır. Bitkiye toprak stresine, zararlılara, değişken iklim şartlarına ve toprağın olumsuz etkilerine karşı direnç kazandırır. Yani yapısındaki çok sayıdaki bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle mücadele ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı olan direncini arttırmış olur.

7- Tohumun çimlenmesini hızlandırır gücünü arttırır.

8- Kök oluşumunu uyarır güçlü köklerin hızla oluşmasını sağlar.

9- Fidelerin büyüme gelişimini hızlandırır.

10- Ürünlerdeki nitrat miktarını azaltır protein, şeker ve vitamin miktarını arttırır.

11- Her türlü hava şartlarının olumsuz etkilerine don, sıcak kuru hava ve sele karşı bitkiyi korur.

12- Her türlü tarla, sera bitkileriyle dekoratif ve çiçekli süs bitkilerinde organik gübre olarak toprağın verimini arttırmak, toprağı canlandırmak için kullanılır.

13- Toprak, çözünür mineral maddeleri ve nemi daha iyi tutar, sulama miktarı %40 azalır.

14- Yer altı ve yer üstü su kaynaklarını,atmosferi ve toprağı kirletmesi kesinlikle mümkün değildir. %100 Doğal ve zehirsizdir.

15- Verimi %30-%50 arttırır, olgunlaşma süresini hızlandırır yani 2-3 hafta daha erken hasat alınır.

16- Kaliteli, bol ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar. Ürünü doğal tat, renk, aroma ve kalitesine kavuşturur.

Sevgili Gündem okuyucularımız, solucan gübresinin faydalarını daha da fazla anlatabiliriz. Sizlere sadece solucan gübresinin faydalarının ana başlıklarını yazmaya çalıştım. Daha sonraki yazılarımızda faydalarını yine anlatmaya çalışacağım.

Solucan gübresi üretmekteki amacımız toprağın ve ürünlerin yaşamsal niteliğini iyileştirecek ve arttıracak çözümler sunmak içindir. Solucan gübresi yavaş salınımlı olması ve kullanıldığı topraklarda sağladığı fiziksel ve biyolojik iyileşmeler sebebiyle son zamanların en mükemmel organik gübresi olarak ün kazanmıştır.

Solucan gübresi toprak dostu olması ve sürdürülebilir tarım kavramını desteklemesi yanında solucan gübresiyle tarım yapılan alanlardan elde edilen ürünlerin kalitesi ve verimi arttırdığı gibi aynı zamanda organik ürün sınıfına girmesi diğer bir avantajdır.

Günümüzde kimyasal ve çeşitli hormonlar kullanılarak üretilen ürünler yerine organik ürünlerin çok daha fazla ilgi gördüğü düşünüldüğünde solucan gübresiyle elde edilen ürünlerin değeri daha çok anlaşılabilir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının organik atık sınıfındaki materyalleri tüketmesi doğal bir döngüyü sağladığı gibi üretim maliyetini düşürmektedir. Bu durum doğal olarak solucan gübresi kullanmak isteyen çiftçiye olumlu yansımakta ve organik tarım şansı tanımaktadır.

Organik tarıma geçmek isteyen fakat verimin düşeceği korkusuna kapılan üreticinin maliyet riskini en aza indirdiği için son zamanlarda en fazla tercih edilen organik gübre sınıfına girmiştir. Solucan gübresi üretimi doğal bir döngü sağlar ve bu döngü sağlanırken pek çok organik atığın bertaraf edilmesine katkı sağlar. Solucan gübresi tarımsal üretimde sürdürülebilirlik açısından en büyük girişimlerden biri olması yanında üreticiye ekonomik açıdan en üst düzey fayda sağlayan üretim biçimidir.

Haftaya görüşmek üzere…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com