Çanakkale Gazisine Torunundan Vefa

Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinde yaşayan Çanakkale Savaşı kahramanlarından Hüseyin oğlu Halil Helvacı’nın hikayesini, bir dönem Türk Hava Kurumu Ezine Şube Başkanlığı da yapan torunu Mustafa Aydoğan Helvacı kaleme aldı.

Çanakkale denildiğinde akla ilk gelen 1915 yılında meydana gelen ve büyük kahramanlık hikayelerinin yazıldığı Çanakkale Savaşlarıdır. Akıllarda en çok kalan kahramanlardan birisi 276 kiloluk top mermisini sırtlayıp namluya süren ve İngiliz zırhlısını vurarak savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’dır. Çanakkale Savaşlarının kahraman Gazilerinden biri de Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinde yaşayan Hüseyin oğlu Halil’dir. Hüseyin oğlu Halil’in hikayesini, torunu Mustafa Aydoğan anlattı. Bir dönem Türk Hava Kurumu Ezine Şube Başkanlığı da yapan Mustafa Aydoğan Helvacı, dedesinin kahramanlık hikayelerini derleyerek kaleme almış. Mustafa Aydoğan Helvacı, kahraman dedesinin hikayesinde şunlardan bahsediyor: “Dedem Hüseyin oğlu Halil, 01.07.1893 yılında Çanakkale’nin Ezine İlçesine bağlı Geyikli Beldesi’nde  doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı ise Hafize… Dedemin dedesi Ahmet, Bozcaada’da helvacılık yaparken, Darıköy’e, oradan da Geyikli’ye göç etmiş. Babası, İlmanlar sülalesine iç güveyi olarak verilen, 1869 doğumlu Hüseyin ve annesi 1875 doğumlu Hafize’nin birinci çocuğuydu.”

SEDDÜLBAHİR VE ARIBURNU’NDA 3 YIL SAVAŞTI

Ailenin,1900 yılında Ahmet ve 1904 yılında Fatma adını verdikleri 2 çocukları daha oldu. Tarım ve hayvancılık ile geçinen ailenin yükü, dirayetli bir Osmanlı kadını olan Hafize ninenin omuzlarındaydı. Hafize nine, çok sevdiği oğlu Halil’i evlendirip, mürüvvetini görmek istiyordu. Amacına da ulaştı. Halil, 1912 yılında Geyikli’nin varlıklı ailelerinden, Sarı Mehmet’in kızı Şerife ile evlendi. Torun Hayriye , 1913 yılında Hafize ninenin kucağındaydı. Mutlu günler çabucak geçti, Halil askere alınmıştı. Çok sevdiği oğlunun askere alınması Hafize nineyi çok üzmüştü. Yemedi, içmedi, 100 Osmanlı altını bedel ödeyip oğlunu geri getirtti. 1914 yılında Halil tekrar askere alındı, bu defa eşi Şerife takılarını bozdurup bedeli yatırdı ve eşi 1-2 günlüğüne de olsa geldi ve gitti. Seferberlik ilan edilmiş, bedelin geçerliliği kalmamıştı. Edirne’de askerlik yapan Hüseyin oğlu Halil Çanakkale’ye sevk edildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 27. Alayında görev yaptı. Seddülbahir ve Arıburnu’nda 3 yıl boyunca savaştı.
1981 YILINDA SONSUZLUĞA UĞURLANDI

“Halil Helvacı 9 yıl askerlikten sonra 1923 yılında köyüne döndü. Karnından bacaklarından ve elinden yaralanmıştı ama yaraları yaşamını etkileyecek düzeyde ağır değildi. Onu asıl yaralayan o savaştayken Babası ve biricik eşinin ölmüş olmasıydı. Halil Helvacı, yaşam mücadelesine yeniden başladı. Tekrar evlendi. Birinci eşinden 2, ikinci eşinden 7 olmak üzere 9 çocuğu oldu. 1966 yılında hacca gitti ve dönüşünde her şeyi çocuklarına devredip köşesine çekildi. 1981 yılına kadar huzur içinde yaşadı. 25 Ocak 1981 tarihinde de hacı dedemizi sonsuzluğa uğurladık.”

Engin ÖrenBir Yorum

  1. Mustafa Aydoğan Helvacı

    Teşekkür ederim Engin Ören Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com