Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yavuz’a Bakan el attı

Çanakkale’de yolda yaralı halde

Çanakkale’de yolda yaralı halde bulunarak Ankara’ya tedaviye gönderilen ve orada ismi ‘Yavuz’ konulan ata; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba sahip çıktı. Yavuz at, sadece yarış atlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı Ankara Hipodromu’ndaki at hastanesinde ameliyata alındı…

Kolin Otel’in yan tarafından bulunan boş arsada yaklaşık 2 yıldır kaderine terk edilen Yavuz at, geçtiğimiz 20 Temmuz günü adeta kurtarılmayı beklercesine ipini kopararak yola çıkmıştı. Yavuz’u gören bir hayvansever durumu yaşam hakkı savunucusu ve hayvansever Devrim Varol’a iletmiş, Varol ve beraberindeki hayvanseverler Yavuz’u Çanakkale Barınağı’na tedaviye götürmüşlerdi. Çanakkale Barınağı’ndaki tedavi imkanlarının yetersiz kalması sonucu Ankara’da faaliyet gösteren “Son Şans Özürlü Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği”, Yavuz ata sahip çıkabileceklerini belirtmiş ve Yavuz at, Çanakkale Belediyesi’nin aracı ile Ankara’ya götürülmüştü.
Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Diskapi Veterinerlik Fakültesi’nde üç ay süre boyunca tedaviye alınan Yavuz atın, bir dizi terslikler sonucunda tedavisine devam edilemedi. Bu noktada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ve Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un destekleri ile sadece yarış atlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı Türkiye Jokey Kulübü’ne ait Ankara Hipodromu’nda bulunan at hastanesine sevk edilen Yavuz at, burada bakıma alındı. Bursa Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan veteriner hekim Hakan Salcı tarafından, geçtiğimiz 21 Ekim Cumartesi günü 7 saat süren operasyona alınan Yavuz atın artık yürümesi bekleniyor. Operasyonun ardından Yavuz atın bacağının kesilme riski yok edildi.
Yavuz atın tedavi süreci Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Bacağı kırılan, kesilen atların öldürülmemesi konusunda örnek teşkil ediyor.

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech