Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çanakkale’de 1.229 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları

Türkiye genelinde konut satışları 2017 eylül ayı istatistiklerinde, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 artış gösterdi. Çanakkale’de Eylül ayı içerisinde 1.229 konut satıldı. Çanakkale’de yüzde 0,1’lik bir azalış söz konusu…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’den edinilen bilgilere göre, insan yaşamında bireylerin temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacını karşılama yönünde ilk adım olan emlak satışı ve alışı Türkiye genelinde yüzde 28,8’lik bir artış gösterdi.

Çanakkale’de emlak piyasasına bakıldığında şehrin yeni yerleşim alanlarında inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor. İnşası biten ve kısa bir süre içerisinde hizmete girmesi beklenen, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi çevresi konut satışlarında hareketli günlerden geçiyor. Geçtiğimiz dönemlerde Merkez köylerden olan Karacaören arazilerinin imara açılması ile de bölgedeki firmaların konut satışlarında yüzde 80’lik bir satış gerçekleştirildi.

“1.229 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ”

Büyük şehir olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve her geçen gün nüfusu artan Çanakkale’de barınma ihtiyacı ciddi sorun oluşturdu. Ve şehir çeşitli bölgelerden gelişme gösterdi. Emlakçılara göre piyasa durgun olsa da TÜİK verilerine göre Çanakkale’de Eylül ayı içerisinde 1.229 konut satışı gerçekleşti. Satış oranlarına bakıldığında kentimiz de istatistiksel olarak %0,1’lik düşüş söz konusu oldu.

“İKİNCİ EL %49,1’İNİ OLUŞTURDU”

Çanakkale’deki toplam konut satışları içerisindeki ikinci el konut satışlarının payı %49,1 oldu. İkinci el konut satış sayısı 604 olarak tespit edildi. İkinci el olmayan ilk satış olarak adlandırılan satışların payı ise, %50.9 ile 625 konut oldu.

Çanakkale’de %14,1 azalış ile 360 ipotekli satış gerçekleşerek 25′ inci  sırada yer almıştır. Türkiye sıralamasına bakıldığında Ocak-Eylül döneminde Çanakkale’nin 25’inci sıralamada yer aldığı görüldü.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech