Bilge lider anıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troya Kültür Merkezi Prof.Dr. Sevim Buluç Oditoryumu’nda Dr. Süleyman Gündüz’ün konuşmacı olarak katıldığı Alija İzetbegovic’i anma programı düzenlendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Troya Kültür Merkezi’nde Bosna Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Alija İzetbegovic’i anma programı düzenlendi. Düzenlenen programa ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu da katıldı. Anma programı dolayısıyla Çan’dan gelen bir otobüs öğrenci salonun yarısını doldurdu. Troya Kültür Merkezi’ndeki programa konuşmacı olarak Dr. Süleyman Gündüz katıldı.

“NELER YAŞANDIĞININ İYİ ÖĞRENİLMESİ LAZIM”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer program konuşmasında, “1996’da İngiltere’de Uluslararası Hukuk Yüksek lisansı yaparken, tez aşamasına geldiğimde hangi konu çalışılmaya değer diye baktığımda karşımda devasa bir konu duruyordu. O da 92’den itibaren 95 yılına kadar dağılmakta olan Yugoslavya içerisinde yaşanan zulmü işlenen suçları ve özelliklede Müslümanlara karşı işlenen suçların ve bu suçların yargılamak için kurulmuş bir uluslararası mahkeme vardı. Masum insanlara karşı ne suçlar işlendi. Kimler işledi. Ve bunlar ne oldu, nasıl yargılandı konularını tek tek takip etme şansına sahip oldum. Bu suçlardan en azından bir kısmının yargılanıyor, cezalandırılıyor olması bizlerin yüreğine bir nebze su serpmiştir. Bu zulümlerin bir kez daha yaşanmaması için neler yaşandığının çok iyi bilinmesi gerekmektedir” dedi.

“250.000 İNSAN HAYATINI KAYBETTİ”

Dr. Süleyman Gündüz Anma Programı’nda, “1940’lı yıllar İzetbegovic, 18 yaşında bütün batı felsefelerini okumuş bir adamdı. 20 yaşında Batı felsefeleri üzerinde kendi düşüncelerini anlatan ve batı felsefesine eleştirel bir anlayış getirebilecek kadar, bilgeliğe sahip oldu. Sovyetler Birliği’nin çözülmesi ile dünya yeni bir döneme girdi. Bütün bu savaşların büyük çoğunluğu Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda meydana geldi. Müslümanlar hayata dair geleceğe dair bir öneride bulunmadılar. Bir adam çıktı ve bir Müslüman olarak bu çağa bir cevap yetiştirdi. Bundan dolayıdır ki Bosna Hersek küçük bir toprak parçası değil Bosna Hersek Müslümanların geleceği anlatabileceği örnek olan bir coğrafyanın adıdır. Sovyetler Birliği çözüldüğünde, Bosna’da yaşanan trajedilerin boyutu çok büyüktü. Çünkü orada 198.000 Müslüman öldürüldü. Toplam’da öldürülen insan sayısı 250.000 oldu.

150.000 insan sakat kaldı. 40.000 kadına tecavüz edildi. Ve 1,5 Milyon insan topraklarından sürüldü. Savaşın başında Avrupalı devletler buna ABD’de dahildi. Krizi çözmek adına arabulucu devletler Bosna’ya geldiklerinde Bosna Cumhurbaşkanı İzetbegovic’e bir plan önerdiler. Ve bu plan Bosna’yı 3’e bölmekti. Alija onlara dönüp şunu dedi. Biz bir Cumhuriyet kuracağız. Bu cumhuriyette her din, her inanç, her düşünce, her anlayış, her etnik farklılık, her din eşit ve özgür olacak. Biz Hıristiyanlarla ve Musevilerle ve Müslümanlarla bir arada yaşama tecrübesine sahibiz. Çünkü İslam anlayışı farklı düşüncelerin ve inançların bir arada yaşanabileceğini teminat altına alır” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com