Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversiteler Arası İşbirliğinde İlk Adım

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybıha, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Aleksandr Vitaliyovych, Çanakkale Fahri Konsolosu Mehmet Işık, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Hasan Aslan, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali İçbay hazır bulundu.

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ EŞSİZ BİR ÜNİVERSİTE”

ÇOMÜ resmi web sitesinde yer alan habere göre; Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybıha konuşmasında; Çanakkale’ye ilk defa geldiğini, doğal ve tarihi güzellikleri ile Çanakkale’nin çok güzel bir yer olduğunu, insanların misafirperverliğine hayran kaldığını belirtti ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin eğitim kalitesi ve öğrenci sayısı açısından eşsiz bir üniversite olduğunun altını çizdi.

ÜNİVERSİTELERİMİZ İLE ÇOMÜ ARASINDAKİ İŞBİRLİKLERİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Ukrayna’daki üniversiteler arasında ikili işbirliklerini geliştirmeyi çok istediklerini ve bunun için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını bildiren Büyükelçi Andrii Sybıha sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz dönemde ikili işbirliklerimizi stratejik ortaklık boyutuna çıkarabildik ve bunu somut projelerle doldurmaya çalışıyoruz. Özellikle eğitim alanında ikili işbirliklerimiz aktif bir şekilde gelişiyor. Öte yandan ziyaretimizin diğer bir sebebi de sadece devletlerarası değil halklarımızın arasında da ilişkilerimizi geliştirmek istememiz. Bu bağlamda ortak tarihimiz bizi birbirimize yakınlaştırıyor. Uzun yıllara dayalı ortak geçmişimiz, dinamik şekilde gelişen bugünümüz var. Mevlana’nın dediği gibi ‘aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlardır’ daha iyi anlaşanlar. Tekrar etmek istiyorum. ÇOMÜ ile Ukrayna’daki üniversiteler arasındaki işbirliklerini geliştirmek istiyoruz ve bunun için elimizden geleni yapacağız. Hizmetinizdeyiz. Hem öğrenci sayını artırmak istiyoruz hem de kalite olarak bu işbirliklerini daha da geliştirmek için çalışacağız.”

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybıha’yı, İstanbul Başkonsolosu Aleksandr Vitaliyovych ve Çanakkale Fahri Başkonsolosu Mehmet Işık’ı ÇOMÜ’de ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet ve onur duyduğunu belirterek ; “Bu bizim için bir ilk. Ukrayna Büyükelçisini, Başkonsolosunu ÇOMÜ’nün 25 yıllık tarihinde ilk kez ağırlıyoruz. Bu anlamda çok özel bir gün” dedi.

ODESSA MECHNİKOV ÜNİVERSİTESİ İLE ORTAK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Ukrayna Odessa Mechnikov Üniversitesi ile çok yakın bir ilişki geliştirdiklerini, orada yapılan sempozyuma çok sayıda ÇOMÜ’lü akademisyenin katıldığını ve gelinen noktada Mechnikov Üniversitesi ile ortak bir yüksek lisans programı açmaya karar verdiklerinin bilgisini veren Rektör Acer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz sadece aynı bölgedeki iki ülke değiliz, aynı zamanda çok yakın bir tarihi geçmişe sahibiz. Uzun bir süre aynı tarihi geçmişi paylaşmışız. Bu sebepten dolayı Ukrayna’da halkın bize yaklaşımı çok sıcak. Bu sıcak dostluk ilişkilerimizin yanı sıra Ukrayna Odessa Mechnikov Üniversitesi ile akademik ve bilimsel işbirlikleri geliştirdik. Bu işbirliklerinde geldiğimiz noktada Mechnikov Üniversitesi ile ortak bir yüksek lisans programı açmaya karar verdik. “Doğu Avrupa Çalışmaları” adını taşıyan program sayesinde bizim öğrencilerimiz Mechnikov Üniversitesi’ne gidecek, oradaki öğrenciler de üniversitemize gelecek ve belli bir dönem çalışacaklar. Hazırlıkları üniversitemizdeki ilgili enstitü yaptı ve çok yakın bir tarihte YÖK’e onay için göndereceğiz. Önümüzdeki 6 ay içerisinde ortak bir yüksek lisans programımız olacak.”

ÇOMÜ, ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISINI HIZLA ARTIRIYOR

Rektör Prof. Dr. Acer, Türkiye’de Ukrayna’dan yaklaşık 600 öğrencinin üniversite eğitimi aldığını dile getirerek, “ÇOMÜ uluslararası öğrenci sayısını hızla artırmaya çalışıyor. Bundan 2 yıl öncesine göre uluslararası öğrenci sayısını 2 katına çıkardık. Şuan 1000’in üzerinde öğrencimiz var. Ukrayna’dan daha fazla öğrencinin üniversitemizde olmasını arzu ediyoruz. Onlara iyi bir eğitim sunabilecek bir alt yapıya sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Sayın Büyükelçiden beklentimiz bunun için gerekli desteği sunmasıdır” dedi.

Rektör Acer, Büyükelçi Andrii Sybıha’ya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde uluslararası öğrenciler ile ilgili yapılan çalışmalar ve verilen destekler hakkında da bilgiler verdi.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybıha ve beraberindekiler ÇOMÜ Kütüphanesi ve Piri Reis Deniz Müzesini gezdi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech