Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gelibolu’da “Atık Pil” Eğitimi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Gelibolu İlçesi Eğitici Eğitimi yapıldı.

Atık pilleri, çevreyi kirletmeyecek şekilde toplamak ve bertaraf etmekle yükümlü tek kuruluş olan TAP Derneği Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde Gelibolu Yarımadası Katı Atık Yönetim Birliği ile birlikte Eğitici Eğitimi yaptı ve eğitimcileri Atık Piller konusunda bilgilendirdi.

Eğiticilerin Eğitimi programına Gelibolu Belediye Başkan vekili Kemal Tarım, İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Ahmet Can, Gelibolu Yarımadası Katı Atık Yönetim Birlik müdür vekili Vahap Yılmaz ve Birlik mühendisi Eda Aksoy katıldı.

Eğiticilerin Eğitimi öncesi 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı içinde Atık Pil Yarışması kapsamında ödül hak eden okullara ödülleri Kemal Yılmaz ve Ahmet Can tarafından takdim edildi. Gelibolu’daki eğitimci eğitimlerine TAP Derneği adına katılan TAP Derneği Koordinatörü Çevre  Mühendisi Cenk Erten, şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalar ve edinilen tecrübeler ile atık pil toplama hususunda en çok verimin okullardan alındığını belirtti. Atık pillerin toplanmasında sürekliliğin sağlanması için ilk önce eğiticilerin eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Atık pil bilincinin eğiticilerden öğrencilere aktarılacağını ve yayılacağını vurgulayan Erten, katılımcılarla atık pil konusunda hazırlanmış bir sunum paylaştı. Sunumun ardından soru, cevap kısmında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Eğitimci eğitimlerine çevre ilçelerin okullarının öğretmenlerinden büyük katılım oldu. TAP Derneği Koordinatörü Çevre Mühendisi Cenk Erten, katılımcıların sordukları sorularla çevre ve atık pil konusuna ilgisinin üst düzey olduğuna dikkat çekti. Erten, çevre bilincinin oluşmasında öğretmenlerin çok büyük rolü olacağını ve Çanakkale’deki öğretmenlerde de bu kararlılığı gördüğünü söyledi.

DOĞANIN PİLİ BİTMESİN

Pilin doğaya bırakılması halinde çevreye ve yer altı sularını kirletebileceğini belirten TAP Derneği Koordinatörü Çevre Mühendisi Cenk Erten Türkiye’de atık pillerin ayrı toplanması konusundaki bilincin her yıl artan bir ivme ile devam ettiğini,  toplanan tek kullanımlık pillerin bertaraf edilmek üzere uygun şartlarda depolandığını, şarj edilebilir pillerin ise geri dönüşüme yollandığını sözlerine ekledi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech