Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Caretta Dilek şimdi doğal ortamında

Geyikli’nin Dalyan sahilinde başından ağır yaralı şekilde bulunan Caretta Caretta cinsi kaplumbağa, 3 yıl süren tedavinin ardından sağlığına kavuşarak doğal ortamı denizlere bırakıldı. Yaralı Caretta Caretta, 3 yıl önce Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunmuş ve kaplumbağanın adına Dilek denilmişti.

Başından ağır yaralı halde bulunan Carette Caretta Dilek, Türkiye’nin ilk ve tek Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip akvaryumu Sea Life İstanbul’da başından geçirdiği 2 operasyon ve uzun süren bir rehabilitasyon sürecinin ardından sağlığına kavuştu. Caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası Dilek sağlığına kavuşmuş bir şekilde geçtiğimiz Cuma günü, yaralı olarak bulunduğu Geyikli’nin Dalyan sahilinden doğal ortamına bırakıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı da, Caretta Caretta Dilek’in doğal ortamına dönme operasyonuna katkı sağladı.

“ÇOK KÖTÜ DURUMDAYDI”
Dilek isimli kaplumbağanın bundan üç yıl önce kendilerini bildirildiğini belirten ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUM) Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek; “Gerçekten çok kötü durumdaydı. Yaşama umudu yoktu. O zamanki adı Turkuaz olan şimdiki adı Se Life olan kurum talep etti. ‘Biz bakabiliriz’ dedi.Onlara biz bunu aktardık. Merkezimizin bakım rehabitilasyon imkanları olmadığı için, tabi bu bakım kararını verirken Doğa Koruma Milli Parklar Çanakkale Şube Müdürlüğü ve bizim veteriner hekimimiz Özay Bey’le birlikte karar verdik bu nakil işlemine. Nakil işlemide ilgili kamu kuruluşu tarafından gerçekleştirildi. 3 yıl içersinde bu hayvan gerçekten iyileşti. Denize salınabilecek pozisyona geldi. Epey bir ağırlık artışı olmuş. Kilo kazanmış. Kendi başına beslenip bulabiliyor. Artık denize salınmasında bir sakınca yok. Bizde bugün denize salmaya karar verdik” dedi.

“DESTEK VEREBİLDİĞİMİZ İÇİN MUTLUYUZ”
Sea Life Pazarlama Müdürü Aydan Alboğa Uslu ise; “Dilek’le ilgili bizim 3 yıllık bir hikayemiz var. Dilek Çanakkale’de 3 yıl önce Dilek isimli bir genç kız tarafından bulundu. Onun ismini verdik. Üniversiteyle yaptığımız işbirliğiyle Dilek’in 3 yıl boyunca Sea Life Akvaryum’da bakımını üstlendik. Akvaryumumuz Türkiye’nin ilk ve tek özel rehabitilasyon merkezi. Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından belgeye sahip. Uzman hekimlerimiz, veteriner hekimlerimiz ve küratörümüz eşliğinde 3 yıl boyunca çeşitli bakım süreçlerinden geçti. İlk bir yılı karantinada olmak üzere. Ondan sonraki iki yıl içerisinde de kaplumbağa hastanesinde verdiğimiz özel alanda verdiğimiz özel bir bakım gerçekleşti. Bulunduğunda pek yaşama şansı yoktu. Kafatasında derin yaralar ve kemik kırıkları vardı. Önce onlar tedavi edildi. Süreç içerisinde beslenme konusunda uzman arkadaşlarımız elleriyle besledi. Çünkü çiğneyemiyordu gıdaları. Ezerek, pipetlerle çok özenli ve çok özel bir bakım gösterdiler. Dilek şuanda sağlığına kavuştu. Yaklaşık 3 yıl önce bize geldiğinde 20 kiloydu, şuanda yaklaşık 40 kilogram bir ağırlıkla denizde doğal hayatı sürdürmeye hazır hale getirdik. Daha önce de akvaryumumuzda 2 tane hayati tehlikesi bulunan kaplumbağanın bakımını üstlenmiştik. Onları da Mersin sahilinden yine bulundukları yerden salmıştık.Bu konuda benzerlerinden farklılaşan özellikle kaplumbağa hastanemizden kaplumbağaların doğal hayatına dönüş hizmeti veren özel bir durumumuz var. Bu konuda da destek verebildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından veteriner hekimin kontrolü eşliğinde Caretta Caretta Dilek denize bırakıldı. Dilek, Ege denizine doğru hareket etti.

Atakan Alkış

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech