Çanakkale’nin zeybeği belgesel oluyor

Kordonda Bulunun Truva Atı önünde yöresel oyunların konu edildiği belgesel çekimi gerçekleştirildi. Çekimlere kentliler büyük ilgi gösterdi.

Kültür Bakanlığının, gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan, sanatın çeşitli dallarında üretecekleri eser ve projeler ile gençlere ve çocuklara yönelik üretilecek eser ve projelerin hayata geçirebilmesini sağlayacak destekleme programı olan GENÇDES projesi kapsamında, Zeybek dansının Çanakkale yöresi oyunlarını konu alan belgesel filmi, Kordonda Truva Atının önündeki alanda çekildi.

Dün saat 13.30’da başlayan çekimlerde yöre ezgileri, yine yörenin müzisyenleri tarafından çalınarak, Çanakkakel yöresine ait ‘Evlere Şenlik’, ‘Karşılama’ ve ‘Harmandalı’ oyunları sergilengi. Ege ve Akdeniz bölgesinde tüm yörelerde zeybek dansının nasıl oynandığı ve gelecek nesillere nasıl aktarılması gerektiği ile alakalı çekimlerin Genel Yönetmenliğini ise Mustafa Cihat Durmuş yapıyor. Proje kapsamında Ege ve Akdeniz bölgesinde Bergama, Menemen, Denizli, Aydın ve İzmir’de yapılan çekimler sonrasında, son durak olarak Çanakkale seçildi. Kentte yapılan çekimlere halk tarafından büyük ilgi gösterildi.

Engin Ören

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com