Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Araçsız Bozcaada hayali

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, özellikle yaz aylarında adada inanılmaz bir trafik ile mücadele ettiklerini belirterek bazı planlamalar yapma gerekliliği hissettiklerini ve ilerleyen dönemde araçsız Bozcaada planını hayata geçirmeyi hayal ettiklerini dile getirdi.

Çanakkale’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bozcaada’da, sokakların trafiğe kapatılması konuşuluyor. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, “Bozcaada’da özellikle yaz sezonunda inanılmaz bir trafikle mücadele ediyoruz. Bu durum gerek ziyaretçiler, gerekse ada halkı için bir işkenceye dönüşüyor. Burada hayalimiz şu; ilerleyen süreçte Bozcaada’da yaşayan insanların dışındaki misafirlerimizi buraya araçsız olarak kabul etmenin yollarını arıyoruz” dedi.
Bu hayalin başlangıcını 2015’in yaz sezonunda GESTAŞ ile feribotlarda araç rezervasyonu sistemini planladıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getiren Başkan Yılmaz, deniz otobüsü ile birlikte de Bozcaada sokaklarında gözle görülür bir iyileşme olduğunu ve insanların ada sokaklarında rahatça yürüdüğünü ifade etti.

“HAYALİMİZ”
Başkan Yılmaz konuşmasının devamında şunları söyledi; “Önümüzdeki süreçte adaya hiç araç sokmayacak modelleri mutlaka geliştirmek zorundayız. Bu adımı bir başlangıç olarak görüyoruz. Biz ada içerisindeki ring sistemini, toplu taşımayı belediye olarak üstlenip sağlıklı hale getirdiğimiz anda bunu çözmüş olacağız. Bunu da mutlaka çevre dostu araçlarla yapmak istiyoruz. Bu sene bunun için konunun ilk çalışmasını yaptık. 8 kişilik 2 golf aracıyla misafirlerimizi iskeleden alıp otellerine kadar bıraktık. Bu konuda hem halktan hem de misafirlerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu ring sistemini doğa dostu araçlarla güçlendirdiğimizde önümüzdeki 3 sene içerisinde insanlarımızı her koya ada içerisinde ulaşmak istedikleri her yere ulaştırabilirsek… O zaman buraya gelecek misafirlerimize şunu demek istiyoruz; siz aracınızı karşıda bırakın, eşinizi dostunuzu ve Bozcaada sevginizi yanınıza alıp gelin, biz burada sizi gitmek istediğiniz her yere ulaştırırız. İlerleyen süreçte mutlaka araçsız bir Bozcaada modelini hayata geçirmek istiyoruz. Tabii ki bu bir başlangıç. İlerleyen dönemde de inşallah araçsız bir Bozcaada bizim hayalimiz dedi.

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech