Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Kadın, İnsandır; Erkeki İnsanoğlu

Cumhuriyet Kadınları Derneği Çanakkale Şubesi, kongre sürecinden önce kentteki birçok kadın derneği ile kahvaltılı bir etkinlik düzenledi. Etkinliğin ana gündem maddesi ise meclisten geçen müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi oldu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, Çanakkale Şube Başkanı Fatma Selvin Öncel, Türk Anneler Derneği Belgin Akpınar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şube Başkanlığından Fatma Kaynaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan, Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş ve dernek üyeleri dernek kongreleri öncesinde bir kaynaşma toplantısı düzenledi. Kahvaltılı toplantıda bir araya gelen kadın dernekleri ve üyeleri bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Çanakkale Şube Başkanı Fatma Selvin Öncel konuşmasına ozan Neşet Ertaş’ın; “Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu.” sözleri ile başladı. Ulu Önder Atatürk’ün kadına verdiği değeri anlatan sözlerle konuşmasına devam eden Öncel; “Son on yıldır kadını cinsel bir obje olarak görmekten öte gidemeyen iktidar Cumhuriyetle elde ettiğimiz hakları, birer birer elimizden almak için sinsi çalışmalarına hiç ara vermeden devam etmektedir. Bunun son örneği de müftülere verilen nikah kıyma yetkisidir. Cumhuriyet kadınları olarak direnmekten ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, Şube Başkanı Öncel’e yöresel giysilerle ile giydirilmiş el yapımı bir bebek hediye etti. Kısa bir konuşma yapan Gül; “Genel kurular öncesinde bir tanışma toplantısı düzenleyerek daha çok bir arada olmak istedik. Ülkemizin üç tarafı denizlerle dört tarafı sorunlarla çevrilidir. Müftülere nikah kıyma yasası meclisten geçti. Bugüne kadar memursuzluktan evlenemeyen mi oldu? Bunun gibi birçok sorunla kadınlar olarak mücadele etmek zorundayız.” dedi.

İzmir’den de birçok kadın derneğinden misafirlerin olduğu toplantı, İzmir Marşı ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

Dilek Akşen

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech